استت سون - آمارگیر سایت و اپلیکیشن

والدين بايد از نيازهاي مادي و روحي فرزندان آگاه باشند و طوري رفتار کنند که بچه ها احساس کنند والدين بهترين دوستان آنها هستند و بچه ها هيچگونه جدايي بين خود و فرزندان احساس نکنند .

والدين همواره بايد کتب تربيتي و اخلاقي را مطالعه کنند و هميشه چندين گام جلوتر از فرزندان و زمان آنها باشند. برخي از مسائل ضروري که والدين براي پيشگيري از انحراف اولاد بايد مد نظر و عمل داشته باشند عبارتند از :

  • جدا کردن محل خواب اولاد از والدين :

در آياتي از قرآن هم آمده است که بچه ها در چند وقت با اجازه گرفتن وارد اتاق والدين شوند. والدين بتدريج بايد بچه ها را تمرين و آموزش دهند که در اطاق خودشان زندگي کرده و بخوابند.

اين يک نوع ادب اسلامي و قرآني است. کودکان در مورد حرکات و صحبت هاي بزرگترها بسيار حساسيت دارند و درک مي کنند.

در برخي روايات هست که از سن ۶ سالگي کودکان بايد خوابگاه و رختخوابشان جدا از هم باشد.

و از امام صادق عليه السلام روايت است که خوابگاه کودکان ۱۰ ساله از زنان ( خواهران ) و مادر بايد جدا شود.

و نيز خوابگاه دختر و پسر ۱۰ ساله بايد از يکديگر جدا شود. و حتي خوابگاه دختران بايد از هم جدا باشد.[۱]

  • پرهيز از لقمه حرام :

گاهي اصل غذا حرام است مثل شراب.، ولي گاه شخصي به مهماني دعوت مي شود ولي او چند نفر ديگر را هم بدون اجازه صاحب مجلس به مهماني مي برد. او کار حرامي انجام داده و حرام خوري انجام شده است چون صاحب خانه راضي نبوده است.، گاهي هم پدر وام بانکي با بهره از بانک يا بازار مي گيرد ، اين هم حرام است .، گاه فروشنده اي احتکار جنس مي کند و يا بسيار کم فروشي يا گران فروشي مي کند ، همه اين موارد غش در معامله و حرام است .

  • ايجاد زمينه اصلاح فرزند:

يکي از راههاي از بين بردن راه هاي فساد و انحراف در فرزندان تقويت زمينه هاي مثبت اخلاقي و شخصيت آنهاست .

پيامبر گرامي اسلام فرمودند : ” خداوند رحمت کند پدر و مادري را که در اصلاح و نيکوکاري فرزندانش آنها را ياري و راهنمايي مي کند و با آنها انس و الفت داشته و علم و دين و ادب مي آموزد.”

  • تذکر عظمت گناه و زشتي آن به فرزندان :

ابتدا والدين از ديدن فيلم هاي گناه آلود و غذاهاي حرام و بي حجابي و سيگار و اعتياد و هر حرف گناه و عمل گناه و ظلم بايد دوري کنند . سپس آنها بايد گناهان و حرام ها را به بچه ها ياد دهند و خطرهاي آنها را هم گوشزد کنند.

ائمه معصومين عليهم السلام با زبان و عمل به فرزندان خود درس پاکي و تقوا و خداترسي مي دادند.

به فرزندانمان بياموزيم که لغزش هاي کوچک را هم بزرگ بشمارند و دچار عجب و تکبر نشوند.

لقمان به فرزندش گفت : فرزندم مبادا به احسان و نيکي که براي ديگران انجام مي دهي مغرور شوي و در نظرت عبادت يا خيرات بزرگ جلوه نکند که هلاک خواهي شد

فرزندان خود را در برابر گناهان واکسينه کنيد :

همان گونه که دکترها براي جلوگيري از رسيدن ميکروب و بيماري ، مردم را واکسينه مي کنند ، والدين هم وظيفه دارند با توجيه و تمرين هاي اخلاقي و بالا بردن آگاهي اعتقادي بچه ها را در مقابل هجوم دشمنان فرهنگي واکسينه کنند .

براي مثال بچه ها را به حرم ها و مجالس اهل بيت و سخنراني هاي خوب و مجالس مفيد ببرند و سوالات و اشکالات مذهبي بچه ها را جواب دهند يا از متخصصين بپرسند.

از پيامبر اسلام نقل شده که بچه ها را بر محبت پيامبرتان و اهل بيت ايشان تربيت و هدايت کنيد.

تقويت محبت و ولايت امام علي عليه السلام را در دل کودکان عين ايمان و عبادت است. و نيز کينه و دشمني با دشمنان علي عليه السلام از ايمان است

 

[۱] وسائل الشیعه – ج ۵ – ص ۱۸۳  / کتاب حقوق فرزندان در مکتب اهل بیت – محمد جواد طبسی – ص ۱۵۶