استت سون - آمارگیر سایت و اپلیکیشن

چگونه بر خشم و غضب خود غالب شویم؟

رسول خدا صلی الله علیه وآله می فرمایند: قهرمان قدرتمند ،کسی است که در آن هنگام که خشمش کاملا” شدید شده و خونی به چهره اش دویده وبدنش به لرزش افتاده  بتواند خشمش را بر زمین زند”

امیر المؤمنین علی علیه السلام هم می فرمایند :” قوی ترین انسان  کسی است که با حلمش بر غضبش پیروز گردد”

خشم همانند گرگ  درنده ویا کژ دم ویا مار واژدها ست و هر وقت به دلیل در عمق نفس و وجود آدمی ظهور کند ، تا انسان را رسوا وشرمنده و مغلوب نکند ، آرام نمی شود، امّا  اگر انسان قهرمان و پهلوان حقیقی راه درست غلبه بر نفس و خشم راشناخته وهرروز تلقین وتمرین عملی کرده باشد، زمانی که آن وحشی از مخفیگاهش برمی خیزد ،باسکوت ویاد خدا و تغییر حالت و الگو گرفتن ازسیرۀ پیامبر اسلام صلی وعلیه وآله زود تصمیم به تلافی  و مقابله به مثل نمی کند بلکه با حفظ آرامش وبا زبان خوش مشکل را حل می کند.

علت خشم چیست؟

علت خشم خود بر تربینی  ودیگران را ناچیز شمردن است

راه غلبه بر خشم چیست ؟باید ناتوانی بچّگی
خود را بیاد آورده ،بیاد بیآورد که ، در خشم به قدرت لایزال وبرتر آفریدگار می اندیشید وبیاد می آورد که باید از پرخاش و غضب دوری کند زیرا که خدا پشتیبان مردم است.

خشم ناشی از جهل ونادانی است.کسی که زود خشمگین می شود ،ارزش وموقعیت انسان های دیگر و محیط پیرامون خود جاهل است باید خشمش رابا سکوت درمان کند

خشم از پنداربرتری وقدرتمند ی سرچشمه می گیرد ،کسی که نسبت به دیگران خشمگین می شود خود را برترین واو یا آنان راناچیز و کمترین  می شمارد .

هنگامی که اندک مانعی وخراشی بر او وخواسته اش وارد شود،بر می آشوبد وفریاد سرمی دهد! اما کسی که دیگران را هم ارزشمند وگرامی می داند وخواست آنان را محترم می شمارد ،هرگز برای هرمشکل کوچک وبزرگ چهرهدر نمی کشد چون می داند که دیگران هم مثل او و چه بسا برتر از او نزد خدایند.

مرد عاقل بخصوص در برابر کودکان وزنان صبوری وملایمت بیشتری دارد ،کودکی خود را بیاد می آورد که او هم  ازاشتباهات وشلوغ بازی ها داشته است ولذا با مهربانی در تربیت وتأدیب کودکان می کوشد .

برای پیروزی بر خشم خود بیاد نا توانی خود در برابر خدا وخاکساری خود بیفتیم وبه آسمان بنگریم  که خدا تا چه حد در برابر ستم ها و گناهان بندگان صبور وحلیم است .

ودر یک کلام ،خشم از جهالت شخص ناشی می شود.

برای رهایی از خشم باید از جهل خود رها شویم وخشم خویش رابا سکوت خشممان را درمان کنیم

پرهیز از خشم (کنترل خشم)

غضب وغیظ وخشم یا عصبانیت از عوامل نابود کنندۀ شخصیت انسان  وتخریب کنندۀ روابط خانواده واجتماع  است. غضب نشانۀ سبک مغزی آتشی از سوی شیطان ،ونوعی جنون است .

امام صادق علیه السلام می فرمایند:” الغضب مفتاح کل شر”  خشم کلیه هر شر و زیان است.

علی علیه السلام می فرمایند:” من کفًّ غضبة ستر الله عورته”

كسي كه خشم وغضب خود را نگه دارد ،خداوند عیوب او را می پوشاند

امیر المؤمنین  علی علیه السلام به حارث همدانی یا رو وفادارشان نوشتند :” غضب وخشم خود را فروخور، به قدرت گذشت کن ،به هنگام خشم  بردبار باش ، با درشتی توان ونیرو بر خطا کار بپوشان ،تا برای تو عاقبت بخیری میسّر گردد.

از حضرت عیسی مسیح علت غضب کردن را پرسیدند فرمود:

علت ریشه وآغاز غضب  ناشی از سه چیز است : کبر وخود بزرگ بینی ،خود خواهی، وبی ارزش دانستن مردم

پس همانطور که از آیات وروایات نتیجه می شود ، چنانچه با تمارین ویاد خدا همسران خشم خود را کنترل کنند ویا لااقل اگر زمانی ناخود آگاه یکی از همسران خشم وغضب بر نفسش غالب شد دیگری ساکت بماند ،کم کم آتش خشم فرو می نشیند وبا توفیق ولطف الهی زندگی خانوادگی پایدار وبا محبت استوار می ماند.

فخر فروشی یکی از علل ایجاد خشم :

در یک خانواده سالم والهی که همسران می خواهند الگوی خانواده پاک و دینی وقرآن باشند و پیرو معصومینی هستند ،هرگز به رخ کشیدن حسب ونسب و پول ومقام وعلم وشهرت خانوادگی مطرح نیست،زیرا این فخر فروشی وایجاد آزار های روحی برای طرف مقابل  می کند واگر با مشاجره وجدل وبگو ومگو دو طرف باشند  زمینه نفرت وکینه ودشمنی در خانواده را ایجاد می کند،وخدائي ناکرده استمرار آن موجب نزاع وتفرقه وطلاق می شود

امیرالمؤمنین علی علیه السلام فرموده اند: “لا حُمقَ  اًعظم من الفخر ”

حماقتی بزرگ تر از فخر فروشی به دیگران نیست

وخداوند متعال در سوره لقمان آیه ۱۸ می فرمایند : “انّ الله لا یُحب کل مختالٍ فخور”

خداوند مردم متکبرفخر فروشی را دوست ندارد.

راه های کنترل خشم و غضب:

۱-دعا وتوسل-۲-پناه بردن به خدا-۳-یاد وذکر خدا -۴-کوچک شمردن خود-۵-کم کردن حساسیت ها-۶-تغییر وضعیت(اگر ایستاده  است بنشیند واگر نشسته است برخیزد )۷-وضو گرفتن یا شستشو -۸-سکوت-۹-جریمه کردن خود

چند راهکار برای رفتار با همسر پرخاشگر

به رفتار های درست همسرتان هرچند ناچیز واندک باشد توجه احساس خوب خود را درمورد رفتار هایش بیان کنید .

هرگز مقابله به مثل نکنید وبه بد دهنی های وی پاسخ ندهید زیرا این رفتار موجب تشدید رفتار همسرتان می شود .

زمانی که همسرتان در وضعیت روحی مناسبی قرار دارد ، درباره ی تاثیرات منفی بد دهنی  بر احساس و رفتار شما وزندگی مشترک تان صحبت کنید

در صورتی که همسرتان دوستان ناباب وبد دهنی دارد ، سعی کنید ارتباط اورا با آن ها با روش های مختلف وبا تدبیر، کمتر ودر نهایت قطع کنید وهمزمان ارتباط خود را با بستگان ودوستانی که رفتار های مناسب وبهتری دارند ،افزایش دهید.

به خودتان مسلط باشید.بسیاری از جروبحث ها ومشکلات بین زوجین، به دلیل تسلط نداشتن آن ها بر هیجانات به(وجود می آید.گاهی اوقات زوجین با واکنش نامناسب از جمله (بی اعتنایی وبی توجهی ،پرخاشگری وخشونت ناخواسته به رفتار های اشتباه یکدیگر  دامن می زنند ومتاسفانه چرخه معیوبی را ایجاد  می کنند به این معنا که رفتار های منفی همسر باعث خشم یا عصبانیت زوج یا زوجه می شود ورفتار خشمگین زوج یا زوجه باعث افزایش رفتار های منفی همسرش خواهد شد .دقت کنید در این چرخه معیوب گرفتار نشوید.

توصیه هایی به همسران پرخاشگر

در ادامه راهکارهایی برای مدیریت خشم به همسران پرخاشگر ارائه می شود:

موقعیت راترک کنید.زمانی که فکر می کنید درصورت ادامه بحث دیگر نمی توانید خشم خود را کنترل کنید ادامه صحبت تان را به زمان دیگری موکول کنید، با این کار به خود وهمسرتان فرصت می دهید تا ازعصبانیت وخشم فاصله بگیرید ورفتار مناسب تری داشته باشید .

برای این منظور می توانید به همسرتان بگویید <<الان شرایط روحی مناسبی نداریم،ممکن است حرف هایی بزنیم که من الان عصبانی ام،بعدا در >>بعدا هردو پشیمان شویم.بهتر است در شرایط بهتری با یکدیگر صحبت کنیم >>یا این که در مورد این موضوع صحبت خواهیم کرد >>

احساس منفی خود را بیان کنید. نکته مهم این است اگر نا راحتی خود را به  زبان نیاورید  کسی نمی داند که شما چه به طور مثال اخم کردن،سخن گفتن،وفریاد زدن،فحاشی و)احساسی دارید.به جای نمایش خشم وپرخاشگری . بددهنی)با استفاده از کلمات مناسب احساس خود را بیان کنید.

در زبان فارسی واژه های گوناگون ومتنوعی برای بیان احساسات وافکار وجود دارد.مثلا بیان کنید.<<زمانی که به حرف های من توجه نمی کنی،ناراحت می شوم>>.با بیان احساسات خود ،زمینه مناسبی برای حل مشکلی که چنین. احساسی را به وجود آورده است ،فراهم می کنید.

مراقب کلام خود باشید. تحقیر،توهین، تهدید، سرزنش و پرخاشگری نکنید.دقت کنید که اگر صدای تان بلند تر از همسرتان باشد یا به تندی یا با پرخاشگری با وی صحبت می کنید کمی مکث کنید تا آرام شوید.دشنام وناسزا بحث را به مشاجره تبدیل می کند.همچنین گاهی می توانید موضوع بحث را تغییر دهید.برای مثال فرض کنید در خلال بحث به نه>>از ناسزا استفاده شود.از این لحظه به بعد خواهید دید که موضوع بحث هرچه باشد ،به رد وبدل>> جای پاسخ .دشنام میان دو فرد تبدیل می شود

به پیامد رفتار خود فکر کنید.فحاشی وبددهنی از اعتبار و احترام شما می کاهد،روابط شما را با دیگران به خطر می اندازد، موجب آزاردیگران می شود و مهم ترین پیامد آن این است که شرایط را بحرانی تر وسخت تر می کند

خود را آرام کنید. تکنیک هایی مانند تنفس عمیق،شست وشوی دست وصورت،نوشیدن آب وپیاده روی در کاهش خشم موثر است

مسائل ومشکلات خود را حل کنید. به این موضوع فکر کنید که آیا فحاشی وبد دهنی به حل مشکل شما کمکی خواهد کرد؟نه تنها به حل مشکل کمکی نمی کند بلکه به تیره شدن روابط بین شما واطرافیانتان می انجامد

بدین منظور نخست مشکل خود را به طور دقیق تعریف وسپس راه حل هایی برای آن انتخاب کنید،آن گاه نکاتد مثبت. ومنفی هر راه حل را بررسی ودر پایان بهترین راه حل را انتخاب کنید.

از عذر خواهی نترسید. اگر متوجه شدید  رفتارشما باعث ناراحتی وعصبانیت همسرتان شده است ، عذر خواهی کنید .این موضوع برای ترمیم رابطه وکاهش اثرات زیانبار پرخاشگری ضروری است.