استت سون - آمارگیر سایت و اپلیکیشن

زن و شوهر چنانچه بخواهند زندگی زیبا و به دور از تشویش و ناراحتی داشته باشند ، یکی از عوامل آن رعایت پاکیزگی است.حتی اگر مرد در بیرون خانه کارهای سخت و خشن و کثیف دارد ، سعی کند پیش از ورود  به منزل لباس تمیز داشته باشد و دست و صورت  خود را پاکیزه کند تا محبت همسرش را بدست آورد.

رسول خدا صلی الله علیه وآله فرمودند: ” شما باید خود را برای همسرتان مرتب و آراسته و پاکیزه باشید ، همان طور که دوست دارید او هم خود را بیاراید  و برای شما مهیّا و آراسته باشد”[۱]

هم مرد و هم زن زمانی که می خواهند برای شام  و ناهار کنار هم بنشینند، باید با لباس مناسب و پوشیده باشند و سر و صورت ها و موهای خود را تمیز کنند تا محبت ها و جاذبه شان  افزون شود.و همه می دانیم که رعایت پاکیزگی و نظافت از ایمان شخصی است و هرچه تمیز تر باشیم و خوشبو باشیم  ایمانمان بیشتر است و زندگی مان پایدار تر.

پاکیزگی وزینت برای همسران:

اهمیت نظافت و آراستگی  همسران در بقای خانواده سالم:

یکی از مسائلی که موجب می شود همسران  به یکدیگر علاقه بیشتری پیدا کنند و خانواده تحکیم یابد رعایت پاکیزگی و زینت کردن همسران  برای یکدیگر است.. معصومین علیهم السلام سفارش های فراوانی هم به مردان و هم به زنان  دارند که هم از نظر جسمی و هم اخلاقی خود را پاک و آراسته کنند تا محبت بین آنها افزایش یابد.

در زمینه آراستگی در روایات  آمده است  :

۱-تمیزی لباس و بدن و حمام  رفتن هر چند روز و تمیز نگه داشتن لباس (اتو زدن)

۲-استعمال بوی  خوش و آرایش البته برای زن در منزل جایز است ولی در بیرون نباید آرایش کند و..

۳-لباس و پوشش زیبا به خصوص در منزل هم باید زن و مرد لباس تمیز و زیبا و جذاب بپوشند.

پاکیزگی وآراستگی:

زن به خصوص همیشه باید خود  را برای همسرش تمیز و آراسته و پاکیزه نگه دارد ، و خود را برای همسرش آرایش کند تا شوهرش جذب خانه و همسرش گردد و از چشم چرانی و بی عفتی و بی غیرتی در امان باشد، و الّا ممکن است مرد در خانه از نظر محبت اشباع نشود  و در خیابان ها به دنبال زنان بزک کرده باشد!.

زن نباید در منزل لباس های یکنواخت و کهنه بپوشد ، بدنش باید معطّر وب رای شوهرش خوشبو باشد.

روان شناسان می گویند زن موفق در خانواده باید سه هنر خوب داشته باشد:

۱-خود آرایی برای شوهر

۲-سفره آرایی

۳-خانه آرایی

پیامبر اسلام صلی الله علیه و آله هم برای آراستگی زنان  و حتی مردان  در خانواده برای یکدیگر فرموده اند:

ای کسانی که ایمان آورده اید چیز های پاکیزه را که خداوند برای شما حلال کرده بر خود حرام نکنید. من هرگز به شما نگفته ام که همچون کشیشان  مسیحی و رهبان ها دنیا را ترک کنید.رهبانیت امت من در جهاد  و (تلاش برای خدا) است.

رسول اکرم صلی الله علیه و آله فرمودند: ” زن باید خودش را برای شوهرش به خوشبو ترین  عطر ها معطر کند، و زیبا ترین لباس هایش را بپوشد ، نیکوترین آرایش ها را برای جذب شوهرش آرایش کند و پیوسته خود را به شوهرش عرضه کند”

…………………………

 

[۱] مستدرک الوسائل ،جلد ۲ صفحه ۵۵۹