استت سون - آمارگیر سایت و اپلیکیشن

بسم الله الرحمن الرحيم
پاسخ به برخی شبهات پيرامون شهادت حضرت زهرا
( سلام الله عليها )
قسمت اول
پيشگفتار :
نگارش از شخصيت نورانی وآسمانی بانوی بزرگواری است که عملش الگوی ائمه اطهار (علیهم السلام ) ، ابرار جهان است ، بسیار مشکل بلکه ازحد توان بشرِ عادی خارج است . بانوئی که علت غائی و هدف خلقت هستی است.
( و لولا فاطمه لما خلقتکما…) .
اگر وجود فاطمه (علیها السلام ) نبود ( خداوند ) پدر و همسرش را نمی آفريد!؟ .
تنها خدا و نبی اکرم (صلی الله علیه و آله و سلم ) واميرالمومنين علی بن ابی طالب ( علیه السلام ) وفرزندانش حضرت زهرا (علیها السلام ) را می شناسند.
حوراء انسيه ای است که خداوند ولايتش را برملائک و سایر مخلوقات عرضه داشت و قبول کنندگانش از مؤمنين اند ، و منکرين ايشان ازکافرين به حساب آمدند.
مظلومه ای که مظهر جمال وجلال و جلوة نور الهی است ؛ غضب او غضب پروردگار و رضايت او رضای پروردگار است.
دراين نوشتارِ کوتاه تنها گوشه ای از مظلوميت های حضرت فاطمه زهرا ( سلام الله عليها) از منابع اهل سنت آورده می شود و به چندی از شبهات و بهانه جويی های وهابيت و ساير فرق پاسخگويی می شود. اميد است مورد شفاعت وعنايت حضرتش قرار گیریم .
سؤال :
آيا حمله به خانه وحی افسانه است يا حقيقت ؟
برای روشن شدن حوادث ناگوار تاريخی پس از شهادت پيامبر اسلام (صلی الله علیه و آله و سلم ) و جريان سقيفه و ظلم های فاحشی که عليه اميرالمؤمنين علی (عليه السلام ) و حضرت فاطمه زهرا (سلام الله عليها ) اتفاق افتاد و بازگويی آنها با استناد به کتب اهل سنت ، لازم است به کتب تاريخ و روايات صحيح اهل سنّت رجوع کنيم و از آنها اقرار بگيريم.
طبری از اهل سنت چه می گويد؟
طبری در تاريخش می نويسد :”عمر بن الخطاب با جمعيتی در برابر خانه وحی آمد وگفت :”به خداقسم من اين خانه را با اهلش می سوزانم و به آتش می کشم و يا اين که افراد منزل برای بيعت با ابوبکر اين خانه را ترک گويند ( تاريخ طبری، ج ۳، ص۲۰۲)
نظر ابن قتيبه دينوری :
“وقتي به خليفه دوم گفتند که دخت گرامی پيامبر اسلامی (صلی الله علیه و آله و سلم ) حضرت فاطمه زهرا ( علیها السلام ) درخانه است ، گفت باشد، آتش ميزنم “! .
ابن عبدر به اندلسی چه نوشت؟
خليفه اول به عمر بن الخطاب دستور داد که متحصّنان را از خانه وحی بيرون کند و اگر مقاومت کردند با آنان نبرد نمايد.
خليفه دوم آتش آورد تا خانه زهرا ( علیها السلام ) را بسوزاند ، با فاطمه ( علیها السلام ) روبرو شد، دخت پيامبر به او گفت: فرزند خطاب آمده ای خانه ما را به آتش بکشی؟ پاسخ داد: آری، مگر اينکه با ديگران با خليفه وقت بيعت کنید.
خوانندگان با انصاف و با درايت ، شما قضاوت کنيد:
آيا در تاريخ بشريت سابقه دارد که برای بيعت گرفتن ، خانه ای را به آتش بکشند و به اهل خانه بگويند اگر بيعت نکنيد شما را می سوزانیم؟!.
آيا معنی شورا اينست که با زور يا تزوير از افراد بی طرف يا مخالف بيعت بگيرند و اگر حاضر نشوند باآنها بجنگند؟!.
اگر بيعت با ابوبکر بر اصول و رأی مردم و شورا مبتنی بود چرا ابوبکر در اواخر عمرش از چند چيز پشيمان شد و گفت:
۱- ای کاش احترام خانه فاطمه زهرا( علیها السلام ) را حفظ می کردم و فرمان حمله به خانه وحی را صادر نمی کردم.
۲- ای کاش روز سقيفه بار خلافت را به دوش نمی کشيدم و معاون ميشدم.

ابوبکر می گوید ایکاش چند کار را ترک می کردم و انجام نمیدادم :

ایکاش به خانه فاطمه (سلام الله علیها ) کاری نداشتم و آن را نمی گشودم ، اگر چه با اعلان جنگ آن را بر من بسته بودند .

۱- ایکاش در روز سقیفه ، کار را بر عهده یکی از آن دو مرد ، عمر بن خطاب و ا بوعبیده جراح ، می گذاشتم تا او امیر میشد و من وزیر می شدم.
( السقیفة وفدک – الجوهری – ص ۴۳ و ص۷۵/شرح نهج البلاغة – ابن أبی الحدید – ج ۲ – ص ۴۶ -۴۷/ شرح نهج البلاغة – ابن أبی الحدید – ج ۶ – ص ۵۱/شرح نهج البلاغة – ابن أبی الحدید – ج ۲۰ – ص۲۴/تاریخ مدینة دمشق – ابن عساکر – ج ۳۰ – ص ۴۱۸ – ۴۱۹ – ۴۲۰ – ۴۲۱ – ۴۲۲ – ۴۲۳/میزان الاعتدال – الذهبی – ج ۳ – ص ۱۰۸ – ۱۰۹/لسان المیزان – ابن حجر – ج ۴ – ص ۱۸۸ – ۱۸۹/العقد الفرید – ابن عبد ربه – ج ۴ – ص۲۵۰ یا ج۴ – ص ۹۰ ( چاپهای دیگر )/الامامة والسیاسة – ابن قتیبة الدینوری ، تحقیق الزینی – ج ۱ – ص ۲۴الامامة والسیاسة – ابن قتیبة الدینوری ، تحقیق الشیری – ج ۱ – ص ۳۶/تاریخ الیعقوبی – الیعقوبی – ج ۲ – ص ۱۳۷/تاریخ الإسلام – الذهبی – ج ۳ – ص ۱۱۷ – ۱۱۸/المعجم الکبیر – الطبرانی – ج ۱ – ص ۶۲/الأحادیث المختارة – ابی عبد الله الحنبلی – ج ۱ – ص ۸۷/( وی راجع به این روایت می گوید : و هذا حدیث حسن عن ابی بکر … یعنی حدیث فوق از قول ابی بکر درست است . )/کنز العمال – المتقی الهندی – ج ۵ – ص ۶۳۱ – ۶۳۳/الاموال – ابو عبید – ج۱ – ص ۳۰۴/مروج الذهب – المسعودی – ج۲ – ص ۳۰۱ – ۳۰۲ )

حَی بن تيميه بانی وهابيت و سلفيت در کتاب منهاج السنه به جسارت و تعَدی عمر بن الخطاب به خانه وحی و مضروب ساختن حضرت زهرا (علیها السلام ) و ظلم به امام علی (عليه السلام) اقرار می کند:”خليفه دوم درب خانه حضرت زهرا (سلام الله عليها) را به زور گشود تا جستجو کند که آيا چيزی از بيت المال در خانه حضرت علی (علیه السلام ) وجود دارد يانه؟!.
البته او حقايق و تجاوز به خانه اهل بيت را سانسور کرده است است.
( الامامه والسياسه، ابن قتيبه دينوری ج۱ ص۲۴/ وتاريخ طبری ج۳ ص۴۳۰)

نامه خليفه دوم به معاويه پيرامون جسارتش نسبت به فاطمه زهرا (سلام الله عليها ) :
درکتاب بحار مجلسی و نيز هدايت الکبری از خصيبی در نامه عمربن الخطاب می نويسد :
با جماعتی به کنار درب خانه زهرا (علیها السلام ) آمديم و با غضب فرياد زدم : “به علی بگوئيد از خانه خارج شود و برای بيعت با ابوبکر به مسجد بيايد حضرت زهرا فرمود: علی مشغول است.گفتم: اين حرفها را کنار بگذار و بگو فورا بيايد و الاَ ما داخل منزل شده و به زور او را می بريم!.
حضرت فاطمه (علیها السلام )پشت درب خانه قرار گرفت و گفت : این گمراهان و دورغگويان چه می گويند؟ گفتم: “ای فاطمه پسر عمّت چرا جواب نمی دهد و پشت پرده نشسته! ، حضرت فاطمه (علیها السلام ) فرمود: به علت طغيانگری و جسارت توست ای شقی. گفتم:” اگر علی خارج نشود هيزم آورده و خانه را با اهلش به آتش می کشم! پس با پا ضربه ای به درب خانه زدم و آنرا باز کردم و با تازيانه قنفذ چند ضرب به دست فاطمه زدم.، فاطمه پشت در پناه گرفته بود، با پا محکم به درب کوبيدم و او بين در و ديوار تحت فشارشديد قرار گرفت ! و فريادش برخاست و گفت : يا ابتاه يا رسول الله، ای پدرم ، اينگونه باحبيب تو و دختر تو برخورد می شود ؟ ای فضَه مرا درياب که جنين داخل شکمم سقط شد!
خون از خشم جلوی چشمم را گرفته بود، اينجا بود که علی از اندرون خانه به سمت درب خانه آمد و من ترسيدم و ازداخل خانه بيرون رفتم.، فاطمه نزديک بود روسری بردارد به خدا استغاثه کند و ما را نفرين کند ولی علی او راسفارش کرد که ای دختر رسول خدا پدرت رحمة للعالمين بود صبورباش.
گروه زيادی را جمع کردم و علی را دست بسته و کشان کشان به سوی مسجد برای بيعت با ابوبکر برديم.، ابوبکر گفت :” ای عمر چه جسارتی نسبت به علی انجام دادی؟!
خوانندگان فهيم آگاهند که تمام اسناد جنايات و ظلم های انجام شده عليه امام علی (علیه السلام )و حضرت زهرا (علیها السلام )در کتب و منابع اهل سنت موجود است و افسانه نيست. ( الهدايه الکبری – خصيبی –ص۴۱۷/ وبحار ج۳۰ص۲۳۹)
متن کامل نامه عمر بن خطاب به معاویه درباره شهادت حضرت زهرا (سلام الله علیها )
علامه بزرگوارمجلسی (ره) در بحارالانوار جلد۳۰ صفحه۲۸۷ رقم۱۵۱ باسند مذکور از ابوحسین محمد بن هارون بن موسی التلعکبری ازپدرش از ابوعلی محمد بن همام ازجعفر بن محمد بن مالک الفزاری از عبد الحمن بن سنان صیرفی از جعفر بن علی حوار ازحسن بن مسکان از مفضل بن عمر جعفی ازجابر جعفی از سعید بن مسیب که:
زمانی که حسین بن علی(صلوات الله علیهما)کشته شد وخبر شهادت و بریدن سر آنحضرت و بردن آن نزد یزید ابن معاویه (لعنهما الله) و کشته شدن هیجده نفر از اهل بیت و پنچاه و سه نفر از شیعیان و علی اصغر که طفلی شیر خوار بود در پیش رویش و اسیر شدن ذریّه آنحضرت در مدینه منتشر شد و مجلس ماتم در حضور زنان پیامبر(صلّی الله علیه وآله) درخانه ام سلمه و در خانه های مهاجرین و انصار بر پا گردید؛
پس عبدالله بن عمر بن خطاب فریاد زنان، لطم زنان وگریبان چاک زنان! از خانه اش بیرون آمد و
می گفت:«ای گروه بنی هاشم و قریش ومهاجرین وانصار! آیا رواست این کارها نسبت به رسول خدا واهل بیت و ذریّه اش در حالی که شما زنده اید و روزی می خورید و در برابر یزید ساکت بنشینید؟»،
پس ، از مدینه خارج شد ودر تمام روز و شب مردم را تحریک می کرد و به شهری وارد نمی شد مگر اینکه فریاد می کشید و اهالی شهر را بر علیه یزید می شورانید،تا اینکه اخبار به یزید نوشته شد.

پس از گروهی از مردم عبور نکرد مگر اینکه به حرف هایش گوش دادند و یزید را لعن کردند و می گفتند:«این عبدالله بن عمر خلیفه رسول خداست که کار یزید را با اهل بیت رسول خدا انکار می کند و مردم را به نفرت جستن از یزید می خواند؛ هرکه او را یاری نکند دین ندارد و مسلمان نیست».مردم شام مضطرب شدند ، عبدالله بن عمر به سوی دمشق روانه شد و عده از مردم به دنبالش بودند،پس خبرچین یزید(لعنه الله) وارد شد و خبر به ورودش داد و عبد الله می آمد در حالی که دست بر فرق سرش گذاشته بود ومردم شتابان از جلو و عقب او حرکت می کردند.
یزید گفت :« هیجانی از هیجان های ابا محمد (کنیه عبدالله بن عمر) است ، به زودی به اشتباه خود پی خواهد برد! سپس به او اذن مجلس خصوصی داد ؛ عبدالله بن عمر داخل شد و فریاد زنان می گفت: «داخل نمی شوم ای امیرالمؤمنین ! با اهل بیت محمد (صلّی الله علیه و آله) کاری کرده ای که اگر تُرک و روم توانایی داشتند روا نمی داشتند آنچه را که تو روا داشتی و نمی کردند آنچه را که تو کردی.از این بار گاه دور شو تا مسلمانان کسی را که از تو سزاوار تر است انتخاب کنند». یزید به او مرحبا گفت وتواضع کرد و او را به سینه خود چسبانید و گفت : ای ابا محمد! هیجان زده نشو و فکر کن و چشم و گوشت را باز کن . در باره پدرت عمر بن خطاب چه میگویی؟ آیا هدایت کننده و هدایت شده و خلیفة رسول الله(صلّی الله علیه و آله) و یاور او و پدر زن اوکه خواهرت حفصه باشد نبود؟ آیا کسی نبود که به رسول الله(صلّی الله علیه و آله) گفت: «لات و عزّی آشکارا پرستش می شوند و الله در نهان»؟
عبد الله بن عمر گفت: « همانطور است که وصف کردی ، در باره اش چه میخواهی بگویی ؟»
یزید گفت : پدر تو حکومت شام را به پدرم داد یا پدر من خلافت رسول الله را به پدر تو داد؟ عبدالله بن عمر گفت: پدر من حکومت شام را به پدر تو داد. گفت : ای ابامحمد! آیا به سبب پدرت وعهدی که با پدر من بست راضی می شوی؟ یا راضی نمی شوی ؟ عبدالله گفت : راضی می شوم دوباره پرسید : آیا به سبب پدرت راضی می شوی؟ گفت: بله
سپس یزید با دستش (به نشانه پیمان و عهد) به دست عبد الله زد و گفت: بیا تا آنرا بخوانی! پس برخاست و با او رفت و سپس وارد مخزنی از خزائن او شدند ؛ پس یزید صندوقی را خواست و در آنرا باز کرد و از آن جعبه ای قفل شده و مهر شده بیرون آورد ؛ آنرا هم باز کرد و طوماری که در پارچه ابریشمی سیاهی پیچیده شده بود بیرون آورد و آنرا با دستش باز کرد و گفت: ای ابامحمد! آیا این دست خطّ پدرت هست یانه ؟ گفت آری به خدا . پس طومار را از دست یزید گرفت وبوسید! یزید به او گفت : بخوان . و عبد الله بن عمر آن نامه را خواند، پس در آن نامه اینچنین نوشته بود :
“متن کامل نامه عمر بن خطاب به معاویه درباره شهادت حضرت زهرا سلام الله علیها”
ای پسر ابو سفیان ، ای معاویه ، به راستی به چیزی اقرار کردیم که با شمشیر به آن مجبور شدیم در حالی که سینه ها از کینه به شدت گرم بود و جان ها می لرزید . و نیت ها و دیده ها دچار شک و تردید بود از این که ما را بر چیزی که مورد انکارمان بود می خواندند و بدان جهت از او اطاعت کردیم که قوم و قبیله یمنی شمشیر زور خود را از بالای سرمان بردارد و آن کسانی از قریش که دست از دین اجدادی خود برداشته بودند مزاحم ما نشوند .
به هبل و لات وعزی و بتان دیگر سوگند که من از آن روز که آنها را پرستیدم دست از آنها بر نداشتم ، پروردگار کعبه را نپرستیده و گفتاری از محمد را تصدیق ننموده ام و جز از راه نیرنگ و فریب ادعای مسلمانی ننموده ام و خواسته ام او را بفریبم . چون جادوی بزرگی را برایمان آورد و در سحر و جادو گری بر سحر بنی اسرائیل با موسی و هارون و داوود و سلیمان و عیسی افزود و سحر و جادوی همه آنان را او یک تنه آورد و بر آنان این نکته را افزود که اگر او را باور داشته باشند باید بر این مطلب که او سالار ساحران است اقرار داشته باشند .
ای پسر ابو سفیان طریقه قوم خود را در پیش گیر و از آیین خویش پیروی کن و پای بند باش به آنچه نیاکانت در پیش گرفتند و آن این است که منکر این مسلکی بودند که می گویند برای آن خدایی است که آنها را به پیروی از آن و تلاش پیرامون آن امر کرده است و قبله ای برای مردم قرار داد . پس اقرار کرد به نماز و حجّی که آن را رکن قرار دادند و گمان کردند که آن حج برای خداست . پس از آن کسانی که او را کمک کردند همین فارسی ،‌ روز به (‌سلمان فارسی ) بود و گفتند همانا وحی شده است به سوی پیامبر که :

إِنَّ أَوَّلَ بَیْتٍ وُضِعَ لِلنَّاسِ لَلَّذِی بِبَکَّةَ مُبَارَکاً وَهُدىً لِلْعَالَمِینَ
نخستین خانه اى که براى مردم (و نیایش خداوند) قرار داده شد، همان است که در سرزمین مکه است، که پر برکت، و مایه هدایت جهانیان است. »
(‌ آل عمران ۹۶ ).

و گفتند « قَدْ نَرَى تَقَلُّبَ وَجْهِکَ فِی السَّماءِ فَلَنُوَلِّیَنَّکَ قِبْلَةً تَرْضَاهَا فَوَلِّ وَجْهَکَ شَطْرَ الْمَسْجِدِ الْحَرَامِ وَحَیْثُ مَا کُنْتُمْ فَوَلُّوا وُجُوهَکُمْ شَطْرَهُ وَإِنَّ الَّذِینَ أُوتُوا الْکِتَابَ لَیَعْلَمُونَ أَنَّهُ الْحَقُّ مِن رَبِّهِمْ وَمَا اللّهُ بِغَافِلٍ عَمَّا یَعْمَلُونَ »
نگاه هاى انتظارآمیز تو را به سوى آسمان (براى تعیین قبله نهایى) می بینیم! اکنون تو را به سوى قلبهایی که از آن خشنود باشى، باز مى گردانیم. پس روى خود را به سوى مسجد الحرام کن! و هر جا باشید، روى خود را به سوى آن بگردانید! و کسانى که کتاب آسمانى به آنها داده شده ، بخوبى مى دانند این فرمان حقى است که از ناحیه پروردگارشان صادر شده ; (و در کتابهاى خود خوانده اند که پیغمبر اسلام، به سوى دو قبله، نماز مى خواند). و خداوند از اعمال آنها (در مخفى داشتن این آیات) غافل نیست !» ( بقره ۱۴۴ ).
آنان نماز خود را بر سنگها قرار داده اند ،‌ اگر نبود سحر او چه چیز باعث می شد که ما از پرستش بتان دست برداریم با این که آنها هم از سنگ و چوب و مس و نقره وطلاست ، نه ، به لات و عزی قسم که دلیل برای دست برداشتن از اعتقادات دیرین خود نداریم هر چند که سحر کنند و ما را به اشتباه بیندازند .
پس به این چیزی که آنها در آن هستند با چشمی بینا نگاه کن و با گوشی شنوا بشنو و با دل و عقل خود بیندیش . و از لات و عزی سپاسگذار باش نسبت به خلیفه شدن سرور رشید ابوبکر بنده عزی بر امت محمد و حکمرانی دلخواه او در اموال و خونها و آیین و جانها و حلال و حرام آنها و نیز تسلط او بر حقوقی که جمع آوری می شد و آنها می پندارند که آن را از برای خدای خویش جمع می کنند تا با آن حقوق زندگی یاران و مددکارانشان را بر پا دارند .

همانا از ستاره بنی هاشم نوری برخاست که پرتو آن درخشنده و دانش آن یاری کننده بود . و تمام نیروی آن کسی بود که حیدر نامیده شد و داماد محمد گردید و همسرش زنی بود که او را سرور زنان جهان قرار دادند و فاطمه نامیدند .
من به کنار خانه علی و فاطمه و دو پسرشان حسن و حسین و دو دخترشان زینب و ام کلثوم و کنیزی که به فضه خوانده می شد رفتم ، در حالی که خالد بن ولید و قنفذ و گروهی از طرفداران خاص ما همراه من بودند و در خانه را به شدت کوبیدم . کنیز خانه مرا جواب داد . گفتم به علی بگو سخنان بیهوده را رها کن و به خودت در طمع خلافت فشار نیاور . بدان که امر خلافت از آن تو نیست امر خلافت از برای کسی است که مسلمانان او را برگزیدند و بر آن اجتماع کردند .
به خدای لات و عزی قسم اگر مساله تعیین خلافت به ابوبکر واگذار می شد بی تردید موفق به رساندن خود به خلافت نمیشد . ولی من برای او سینه ام را جلو انداختم و چشمانم را درشت کردم و به قبیله نزار و قحطان گفتم خلافت جز در قریش نخواهد بود . تا وقتی که از خداوند اطاعت می کنند از آنان اطاعت کنید و این سخن را بدان جهت گفتم که دیدم پسر ابوطالب خواهان خلافت شده و به خون هایی که در جنگها و غزوات محمد از کفار و مشرکان ریخته استناد می کند و قرضهای او را که هشتاد هزار درهم بود ادا کرده و به وعده های او جامه عمل پوشیده و قرآن را جمع آوری نموده و بر ظاهر و باطنش حکم می کند و همچنین به سبب گفتار مهاجرین و انصار که وقتی به آنان گفتم امامت در قریش خواهد بود ،‌ گفتند : آن قریشی امیرالمومنین علی بن ابی طالب است که رسول خدا برای او از تمامی امت بیعت گرفت و ما در چهار موضع با او به عنوان امیرالمومنین سلام کردیم . پس ای جماعت قریش اگر شما چنین امری را فراموش کرده اید ما فراموش نکرده ایم و بدانید که بیعت و امامت و خلافت و وصیت چیزی نیست مگر حقی واجب و امری صحیح نه این که اهدایی و ادعایی باشد . ولی من حرف آنها را تکذیب نمودم و چهل مرد را بلند کردم که ( به دروغ ) شهادت دهند محمد گفته است امامت به اختیار و انتخاب است . در این هنگام انصار گفتند ما از قریش سزاوارتر هستیم زیرا ما بودیم که رسول خدا را جا و مکان دادیم و یاریش نمودیم و مردم به سوی ما مهاجرت کردند . پس اگر قرار است خلافت به کسی که صاحب حق است داده شود آن شخص از میان ماست و در بین شما نیست . و گروهی گفتند از برای ما امیری باشد و از برای شما امیر دیگری باشد . من به آنها گفتم مشاهده کردید که چهل مرد شهادت دادند که رسول خدا گفته است پیشوایان امت من از قریش اند .
سخن مرا جماعتی قبول کردند و گروهی نپذیرفتند و این باعث نزاع و کشمکش شد .
وقتی همه ساکت شدند و صدایم را می شنیدند گفتنم آگاه باشید که خلافت از برای مسن ترین ما و نرم خو ترین ماست.
گفتند چه کسی را می گویی.
گفتم ابوبکری که رسول خدا او را در نماز خواندن به جای خود بر دیگران مقدم می داشت و روز جنگ بدر با او در خیمه فرماندهی به مشورت نشست و نظرش را جویا شد و در غار هم صحبت او بود و شوهر دختر او عایشه بود .
در این هنگام بنی هاشم در حالی که از شدت خشم به خود می پیچیدند پیش آمدند و زبیر که شمشیرش معروف بود آنها را یاری کرد و گفت بیعت نمی شود مگر با علی یا این که شمشیر من گردنی را آزاد نمی گذارد . گفتم ای زبیر فریاد تو آتشی از سوی بنی هاشم است . زیرا مادرت صفیه دختر عبد المطلب است . زبیر گفت به خدا قسم نسبت من به بنی هاشم شرفی بلند مرتبه و افتخاری بسیار عالی است . ای فرزند صهاک خاموش باش که مادری از برای تو نیست . و نیز حرفی گفت که چهل مرد از کسانی که در سقیفه بنی ساعده حاضر بودند بر زبیر هجوم آوردند .
به خدا قسم قادر نبودیم که شمشیرش را از دستش بگیریم . سر انجام او را به زمین بستیم و دیگر برای او یاوری ندیدیم .
دراین فرصت بود که با عجله به طرف ابوبکر رفتم و با او مصافحه کردم و بیعت را بستم . و در این امر عثمان بن عفان و تمام کسانی که آن جا حاضر بودند از من پیروی کردم . به زبیر گفتم بیعت کن که در غیر این صورت تو را می کشیم . اما مدتی بعد مردم را از کشتن او باز داشتم و به آنها گفتم او را مهلت دهید که خشم نکرد مگر به قصد فخر فروشی بر بنی هاشم .
سپس دست ابوبکر را در حالی که می لرزید و عقلش زایل شده بود گرفتم و به طرف منبر محمد حرکتش دادم . ابوبکر گفت ای ابا حفص از مخالفت و حرکت علی می ترسم . من به او گفتم علی اکنون به کاری سرگرم است و توجهی به این امر ندارد . و در این کار ابوعبیده جراح به کمکم آمد ، او دست ابوبکر را گرفته بود و به طرف منبر می کشید و من از پشت سر او را هل می دادم هم چون کشاندن بز نر به طرف چاقوی بزرگ قصاب . و این باعث خواری او شده بود . تا این که با حال گیجی و سر درگمی بر منبر ایستاد . به او گفتم خطبه بخوان . اما حرف زدن بر او سخت شده بود . تامل کرد ولی مات و مبهوت ماند . مدتی بعد با لکنت زبان شروع به حرف زدن کرد ولی سخنش مبهم بود .
با خشم دستم را گاز گرفتم و به او گفتم هر چه به ذهنت می آید بگو . ولی از او هیچ امر خیر و مفیدی بر نیامد . لحظه ای قصد کردم او را از منبر پایین آورم وخود به جای او بایستم . ترسیدم مردم از سخنانی که خودم درباره او گفته بودم تکذیبم کنند . عده ای گفتند پس آن فضائلی که درباره او گفتی کجاست . تو از رسول خدا درباره او چه شنیده بودی . گفتم من از رسول خدا درباره او فضائلی شنیده بودم که دوست میداشتم که ای کاش مویی بر بدن او می بودم .
به او گفتم حرف بزن یا اینکه بیا پایین و چیزی گفتم که در به حرف آمدن او کمکی نکرد .
سر انجام با صدایی ضعیف و رنجور گفت از شما اعراض می کنم تا وقتی که علی در بین شماست من بهترین شما نیستم . بدانید که برای من شیطانی است که گرفتارم کرده و غیر مرا قصد نکرده است . پس اگر لغزیدم بلندم کنید من در فهم ها و خوشحالی های شما دخالت نمی کنم و از خدا برای خود و شما طلب آمرزش می کنم . این را گفت و پایین آمد . ولی من دستش را گرفتم در حالی که چشمان مردم به او خیره مانده بود آن را به شدت فشار دادم . سپس او را نشاندم و از مردم در بیعت و معاشرت با او پیشی گرفتم تا او را بترسانم . و هر کسی که بیعت با او را انکار می کرد و می گفت علی بن ابی طالب چه کرد در جوابش می گفتم علی خلافت را از گردن خود برداشت و آن را به عهده مسلمانان قرار داد . او با آنچه که مسلمین اختیار کنند مخالفتی ندارد . سپس ابوبکر رفت و در خانه اش نشست و مردم برای بیعت با او به نزدش می رفتند در حالی که نسبت به این امر دل خوشی نداشتند . وقتی خبر بیعت مردم با ابوبکر پخش شد دانستیم که علی فاطمه و حسن و حسین را به خانه های مهاجرین و انصار می برد و بیعت آنها با او در چهار موضع را یادآور می شود و از آنها یاری می طلبد و آنها در شب به او وعده یاری می دهند و در روز از یاری کردنش باز می مانند .
این جا بود که به خانه علی رفتم با مشورتی که درباره خارج کردن او از خانه کرده بودم . فضه بیرون آمد . به او گفتم به علی بگو بیرون آید و با ابوبکر بیعت کند . زیرا همه مسلمین بر خلافت او اجتماع کردند . فضه گفت امیرالمومنین علی مشغول است . ( جمع آوری قرآن )
گفتم این حرفها را کنار بگذار به علی بگو بیرون بیاید و گرنه وارد خانه می شویم و او را به اجبار بیرون می آوریم . در این هنگام فاطمه پشت در آمد و گفت ای گمراهان دروغگو چه می گویید و چه می خواهید . گفتم ای فاطمه . گفت چه می خواهی عمر .
گفتم چیست حال پسر عمویت که تو را برای جواب فرستاده و خودش در پشت پرده حجاب نشسته است . فاطمه گفت طغیان و سرکشی تو بود که مرا از خانه بیرون آورد و حجت را بر تو و هر گمراهی و منحرفی تمام کرد.
گفتم این حرفهای بیهوده و قصه های زنانه را کنار بگذار و به علی بگو از خانه بیرون آید .
گفت دوستی و کرامت لایق تو نیست آیا مرا از حزب شیطان می ترسانی ای عمر . بدان که حزب شیطان ضعیف و ناتوان است . گفتم اگر علی از خانه بیرون نیاید و به بیعت با ابوبکر پای بند نشود هیزم فراوانی بیاورم و آتشی برافروزم و خانه و اهلش را بسوزانم .

آن گاه تازیانه قنفذ را گرفتم و فاطمه را با آن زدم و به خالد بن ولید گفتم تو و مردان دیگر هیزم بیاورید . و به فاطمه گفتم من این خانه را به آتش می کشم .
فاطمه گفت ای دشمن خدا وای دشمن رسول خدا و ای دشمن امیر مومنان .
و بعد دو دستش را به در گرفت تا مرا از گشودن آن باز دارد . من او را دور نمودم و کار بر من مشکل شد سپس با تازیانه بر دستهای او زدم که دردش آمد و صدای ناله و گریه اش را شنیدم . ناله اش آنچنان جان سوز بود که نزدیک بود دلم نرم شود و از آنجا برگردم ولی به یاد کینه های علی و حرص او در ریختن خون بزرگان عرب و نیز به یاد نیرنگ محمد و سحر او افتادم اینجا بود که با پای خودم لگدی به در زدم در حالی که او خودش را به در چسبانده بود که باز نشود . و صدای ناله اش را شنیدم که گمان کردم این ناله مدینه را زیر و رو نمود .
در آن حال فاطمه می گفت ای پدر جان ای رسول خدا با حبیبه و دختر تو چنین رفتار می شود آه ای فضه بیا و مرا دریاب که به خدا قسم فرزندم کشته شد . متوجه شدم که فاطمه بر اثر درد زایمان به دیوار تکیه داده است . در خانه رافشار دادم و آن را باز کردم . وقتی که وارد خانه شدم فاطمه با همان حال رو به روی من ایستاد (‌ تا مانع از رفتن من به داخل خانه شود ) ولی از شدت خشم پرده ای در برابر چشمانم افتاده بود پس چنان از روی رو پوش بر صورت فاطمه زدم که گوشواره اش کنده شد و خودش بر زمین افتاد .
علی از خانه بیرون آمد . همین که چشمم به او افتاد با شتاب از خانه بیرون رفته به خالد و قنفذ و همراهانش گفتم جنایت بزرگی مرتکب شدم که بر خود ایمن نیستم ،‌ این علی است که از خانه بیرون آمده من و همه شما توان مقاومت در برابر او را نداریم .
علی خارج شد در حالی که فاطمه دست بر جلو سر گرفته می خواست چادر از سر بردارد و به پیشگاه خداوند از آنچه بر سرش آمده شکوه نموده و از او کمک بگیرد .
علی چادر را بر روی فاطمه انداخت و گفت « ای دختر رسول خدا خداوند پدرت را فرستاد تا رحمتی برای دو جهان باشد . به خدا سوگند اگر از چهره ات آشکار شود که از خدا می خواهی که این مردم هلاک شوند بی تردید خداوند دعایت را اجابت می کند و از این مردم احدی را باقی نگذارد ، زیرا مقام تو و پدرت نزد خدا بزرگتر از مقام نوح است . خداوند به خاطر نوح طوفانی فرستاد و تمام آنچه را که بر روی زمین و زیر آسمان بود غرق کرد . به جز آنهایی که در کشتی بودند و قوم هود را به خاطر تکذیب نمودن پیامبر خود هلاک کرد . و قوم عاد را با بادی شدید و سرد هلاک نمود . در حالی که قدر و منزلت تو و پدرت بزرگتر از هود است . و قوم ثمود را که دوازده هزار نفر بودند به خاطر کشتن شتر صالح و بچه آن عذاب کرد . پس ای سیده النساء تو برای این مردم عذاب مخواه . در این هنگام درد زایمان بر فاطمه شدت یافت . او را به داخل خانه بردند وبچه ای که علی آن را محسن نامیده بود سقط شد .
جماعت بسیاری را که گرد آورده بودم در برابر قدرت علی زیاد نبود ولی به خاطر حضور آنها دلم قوت می گرفت . این جا بود که به طرف علی رفتم و او را به اجبار از خانه اش بیرون آوردم و برای بیعت با ابوبکر حرکتش دادم .
البته به یقین می دانستم که اگر من و تمام کسانی که روی زمین بودند به کمک یکدیگر تلاش می کردیم تا علی را مغلوب سازیم موفق به چنین امری نمی شدیم . ولکن علی به خاطر منظور و هدف بسیار مهمی که در وجودش بود و آن را می دانست و بر زبان نمی آورد حرکتی انجام نداد .
وقتی به سقیفه بنی ساعده رسیدیم ابوبکر از جای خود برخاست و کسانی که اطرافش بودند علی را به مسخره گرفتند .
علی گفت ای عمر آیا دوست داری شتاب کنم بر ضرر تو آنچه را که تاخیر انداخته بودم .
گفتم نه یا امیرالمومنین .
خالد سخنان مرا شنید و با شتاب نزد ابوبکر رفته و سه مرتبه به او گفت مرا چه کار با عمر ؟ و مردم هم این سخنان راشنیدند . هنگامی که علی به سقیفه رسید ابوبکر کودکانه به اونگریست و وی رامسخره کرد .
من به علی گفتم پس بالاخره بیعت کردی ای ابا الحسن ولی علی خودش را از ابوبکر عقب کشید .
گواهی می دهم که علی با ابوبکر بیعت ننمود و دستش را به طرف او دراز نکرد . و من خوش نداشتم علی را وادار به بیعت کنم تا شتاب کند بر من آنچه را که تاخیر انداخته بود . از این رو چندان اصرار نکردم که باید حتما بیعت کند . ابوبکر از روی ترس و ناتوانی دوست داشت که علی را در این مکان نبیند . چیزی نگذشت که علی از سقیفه خارج شد . پرسیدیم کجا رفت . گفتند کنار قبر محمد رفته و آنجا نشسته است .
در این هنگام من و ابوبکر به سوی آن جا راه افتادیم همین طور که با عجله می رفتیم ابوبکر می گفت وای بر تو ای عمر . چه بر سر فاطمه آوردی . سوگند به خدا کاری که تو با او کردی زیانی آشکار است . گفتم بزرگترین مشکل تو این است که علی با ما بیعت نکرده و اطمینانی نیست که مسلمانان از وادار کردن او بر بیعت با ما سست و بی رغبت نشوند . ابوبکر گفت پس چه باید کرد .
گفتم وقتی به قبر محمد رسیدی جوری وانمود کن که علی با تو بیعت کرد . وقتی به آنجا رسیدیم علی قبر محمد را قبله خود قرار داده بود و دستش بر تربت قبر بود و در اطرافش سلمان و ابوذر و مقداد و عمار و حذیفه نشسته بودند . ما نیز در مقابل علی نشستیم .
من به ابوبکر اشاره کردم که دستش را همچون علی بر قبر بگذارد و آن را به دست او نزدیک کند . ابوبکر نیز چنین کرد و من در این فرصت دست ابوبکر راگرفتم که بر دست علی بگذارم و هم زمان گفتم پس علی بیعت کرد . اما علی دستش را عقب کشید .در این هنگام برخاستم و ابوبکر نیز برخاست گفتم خدا علی را جزای خیر دهد . زیرا او وقتی در کنار قبر رسول خدا قرار گرفت از بیعت با تو خودداری نکرد .
ولی ابوذر از جلوی جماعت بلند شد و فریاد کنان گفت ای دشمن خدا به خدا قسم علی با ابوبکر بیعت نکرد .
پس از آن همیشه وقتی ما با مردم ملاقات می کردیم و یا با قومی مواجه می گشتیم به آنها خبر می دادیم که علی با ابوبکر بیعت نمود و در همه جا ابوذر ما را تکذیب می کرد. سوگند به خدا علی نه در خلافت ابوبکر با ما
بیعت کرد و نه در خلافت من و نه درخلافت کسی که قرار بود بعد از من بیاید . و از اصحاب او دوازده نفر بودند که نه با ابوبکر بیعت کردند و نه با من .
ای معاویه ، چه کسی کارهای مرا انجام داده و چه کسی انتقام گذشتگان را غیر از من از او گرفته است . اما تو و پدرت ابو سفیان و برادرت عتبه ، کارهایی که در تکذیب محمد نمودید و نیرنگهایی که با او کردید به درستی می دانم و کاملا از حرکتهایی که در مکه انجام می دادید و در کوه حرا می خواستید او را بکشید آگاهم ، جمعیت را علیه او راه انداختید و احزاب را تشکیل دادید ،‌ پدرت بر شتر سوار شد وآنان را رهبری کرد و گفته محمد درباره او که خداوند سواره و زمامدار و راننده را لعنت کند ،‌ که پدرت سواره و برادرت زمامدار و تو راننده بودی . مادرت هند را از خاطر نبرده ام که چقدر به وحشی بخشید تا اینکه خود را از دیدگان حمزه پنهان کرد و او را که در سرزمینش شیر خدا می نامیدند با نیزه زد و سپس سینه اش را شکافت و جگرش را بیرون کشیده نزد مادرت آورد و محمد با سحرش پنداشت که وقتی جگر حمزه به دهان هند برسد و بخواهد آن را بجود سنگ سختی خواهد شد .
او جگر را از دهان بیرون انداخت و محمد و یارانش او را هند جگر خوار نامیدند . و نیز سخنان او را در اشعارش برای دشمنی با محمد و سربازانش فراموش نکرده ام که چنین سرود . « ما دختران طارقیم که بر روی فرش های گرانبها راه می رویم . به مانند در در صدف یا مشک در مشکدان می باشیم . اگر مردان روی آوردند در آغوششان می گیریم و اگر پشت کنند بدون ناراحتی از آنها جدا می شویم .

زنان قبیله او در جامه های زرد پر رنگ چهره ها را گشوده دست و سرهاشان را برهنه و آشکار نموده مردم را بر جنگ و پیکار با محمد تحریک می کردند . محمد در حالی که به مردم فهمانید که باطن او را می داند به او گفت ای ابو سفیان خداوند مرا از شر تو نگه دارد . و او (محمد) به مردم گفته بود ، بر این منبر کسی غیر از من و علی و پیروانش از افراد خانواده اش نباید بالا برود .
سحرش باطل و تلاشش بی نتیجه ماند و ابوبکر بر منبر بالا رفت و پس از او من بالا رفتم . و ای بنی امیه امیدوارم که شما چوبه های طناب این خیمه را بر افراشته باشید . بدین جهت ولایت شام را به تو سپرده هر گونه تصرف مالکانه را در آن سرزمین به تو واگذار کرده تو را به مردم شناساندم تابا گفتار او درباره شما مخالفت کرده باشم از این که او رد شعر و نثر گفته بود جبرئیل از سوی پروردگارم به من وحی کرده و گفته است « و الشجره الملعونه فی القرآن » وپنداشته که مقصود از درخت ملعونه شمایید باکی ندارم . او دشمنی خود را با دشمنی خود را با شما به هنگامی که به حکومت رسید آشکار کرد همان طور که هاشم و پسرانش همیشه دشمنان عبد شمس بودند .
ای معاویه من با این یاد آوری ها و شرح و بسطی که از جریانات به تو کردم خیر خواه و ناصح و دلسوز تو می باشم و از کم حوصلگی ، بی ظرفیتی ، نداشتن شرح صدر و کمی بردباری ات ترس آن را دارم که در آنچه که به تو سفارش کرده اختیار شریعت محمد را به دست تو دادم شتاب کرده و بخواهی از او انتقام بگیری و بیم آن دارم که مرده او نکوهش کرده و یا آنچه را آورده رد کنی و یا کوچک بشماری و در آن صورت تو به هلاکت خواهی رسید و آن وقت هر آنچه که برافراشته ام فرود آمده و آنچه که ساخته ام ویران میشود .
به هنگامی که میخواهی به مسجد و منبر محمد وارد شوی کاملا بر حذر باش و احتیاط را از دست مده و در ظاهر تمام مطالبی را که محمد آورده تصدیق کن. با رعیت خود در گیر مشو و اظهار دلسوزی و دفاع از آنها را بنما حلم و بردباری نشان داده و نسیم عطا و بخشش خود را نسبت به همگان بگستر . حدود را در بین آنان اقامه کن و به آنان چنین نشان نده که حقی از حقوق را واگذار می کنی . واجبی را ناقص مگذار و آنها را از همان محل آرامش و امنیتشان بگیر و به دست خودشان آنان را بکش و با شمشیر خودشان نابودشان ساز . با آنان مسامحه و سهل انگاری داشته باش و برخورد نکن . نرم خو باش و غرامت مگیر . در مجلس خود برایشان جای باز کن و به هنگام نشستن در کنارت احترامشان بگذار آنان را به دست رئیس خودشان بکش خوشرو و بشاش باش . خشمت را فرو ده و از آنان بگذر . در این صورت دوستت خواهند داشت واز تو اطاعت خواهند کرد . این که علی و فرزندانش حسن و حسین بر ما و تو بشورند خاطر جمع نیستم . اگر به همراهی و کمک گروهی از امت توانستی با آنان پیکار کنی انجام ده و به کارهای کوچک قانع مباش و تصمیم به کارهای بزرگ بگیر وصیت و سفارشی را که به تو کردم حفظ کن . آن را پنهان نموده آشکار مساز . دستوراتم را انجام بده گوش به فرمانم باش . بر تو مباد که به فکر مخالفت با من باشی . راه و روش پیشینیان خود را در پیش گیر و انتقام خون آنان را بگیر و دنباله رو آنها باش . من تمام رازهای نهانی و مطالب آشکار خود را به تو گفتم و مطلب را با این شعر به پایان می برم .
ای معاویه مردم کارهایشان بزرگ شده و پیشرفت کرده به دعوت آن کس که به تنهایی تمام جهان را گرفت. کودکانه و از روز نافهمی به دینشان مایل شدم و مرا به شک و تردید انداخت دور باد آن دینی که پشت خود را به آن شکستم
اسناد این نامه در کتب اهل تسنن::
[۱] الامامه و السیاسه ۱/۳۰
[۲] شرح نهج البلاغه ابن ابی الحدید ۲/۲۴ ،‌ تاریخ طبری ۳/۲۰۲ و ۲۰۶ و ۲۱۸ ، ، سیره ابن هشام ۳/۴۷۲ ، الریاض النضره ۱/۲۱۱ ، الامامه و السیاسه ۱/۲۵ ،‌ طبقات الکبری ۳/۱۸۲ .
۳] این که در چند موضوع از این نامه سخن از همکاری و همراهی چهل مرد مطرح است فاش می کند که مساله غصب خلافت نقشه ای از قبل طراحی شده است . ما در آخر این نامه بادلایل دیگر ثابت می کنیم که قضیه غصب خلافت کاملا از پیش تعیین شده بود .
[۴] تاریخ طبری ۳/۲۱۰ ،‌ طبقات ابن سعد ۳/۱۸۲ ،‌ الریاض النضره ۱/۲۱۷، سیره ابن هشام ۳/۴۷۳ .
[۵] شرح نهج البلاغه ابن ابی الحدید ۲/۵۶ و ۶/۴۸ ، تاریخ طبری ۳/۲۰۲
[۶] الامامه والسیاسه ۱/۳۰ ،‌ شرح نهج البلاغه ابن ابی الحدید ۶/۴۸ .
[۷] الامامه والسیاسه ۱/۲۹ .
[۸] شرح نهج البلاغه ابن ابی الحدید ۲/۲۱ ، تاریخ طبری ۳/۲۰۳ ، الامامه والسیاسه ۱/۲۸ ، الریاض النضره ۱/۲۰۹ .