استت سون - آمارگیر سایت و اپلیکیشن

بسم الله الرحمن الرحیم
پاسخ به شبهات پیرامون شهادت حضرت فاطمه زهرا ( علیها السلام )
شبهه اول :
۱- چرا حضرت علی ( علیه السلام ) در آن صحنه هیچ واکنشی نشان نداد ؟
اولاً : امام علی (علیه السلام ) در قدم نخست از خود واکنش نشان داد ، چنانچه آلوسی مفسّر مشهور اهل سنّت در این باره می نویسد :
عمر با غلاف شمشیر به پهلوی مبارک فاطمه (علیها السلام ) و با تازیانه به بازوی حضرت زد . فاطمه(علیها السلام ) صدا زد : « یا ابتاه » علی (علیه السلام ) ناگهان از جا برخاست و گریبان عمر را گرفت و بر زمین زد و بر بینی و گردنش کوبید .
( تفسیر آلوسی :۳/۱۲۴ )
نقل این قضیه توسط آلوسی به هر نیّتی که باشد ، نشانگر این است که واکنش علی (علیه السلام ) در منابع معتبر شیعه در قرن اول و دوم شیعه وجود داشته است .
ثانیاً : بر فرض این که واکنشی نشان نداده است به همان دلیلی بوده که پیامبر اسلام (صلی الله علیه و آله و سلم ) در مکه مکرمه در قبال شکنجه صحابه و حتی قتل سمیّه مادر عمار یاسر واکنش نشان نداد .
ثالثاً : وقتی یاران رسول خدا به خانه عثمان ریختند و متعرّض همسر او شده و حتی دست او را با شمشیر قطع کردند . عثمان هیچ واکنشی از خود نشان نداد .
۲- چرا بعد از شهادت همسرِخود ، فاطمه زهرا ، انتقام نگرفت و یا به فکر انتقام نبود ؟

اولاً : به همان دلیلی که پیامبر اسلام ( صلی الله علیه و آله و سلم ) از کسانی که قصد ترور آن حضرت را داشتند انتقام نگرفت . با این که طبق نقل صحیح مسلم (ج ۸ ص ۱۲۳ ) « اثنی عشر منهم حرب لله و لرسوله فی الحیاة الدنیا و یوم یقوم الاشهاد » دوازده نفرآنان محارب خدا و پیامبر در دنیا و آخرت بودند .
پیامبر گرامی (صلی الله علیه و آله و سلم) در پاسخ حذیفه و عمار که تقاضای قتل تروریستها را کردند فرمود : به صلاح نیست که شایع کنند که پیامبر اصحاب خود را به جرم تروریست بودن می کشد . « اکره ان یتحدّث الناس أن محمداً یقتل اصحابه »
تفسیر ابن کثیر ج۲ ص ۳۲۳
ثانیاً : پیامبر اسلام بعد از فتح مکه از وحشی، قاتلِ حضرت حمزه ، انتقام نگرفت ،علی (علیه السلام) نیز از سنّت پیامبر پیروی کرد .
۳٫ چرا با قاتلان دختر رسول خدا (علیها السلام ) میانه خوبی داشت ؟
حضرت علی(علیه السلام) نه تنها با قاتلان فاطمه(علیها السلام ) میانه خوب نداشت بلکه در صحیح بخاری آمده است که حضرت علی(علیه السلام) دوست نداشت چهره عمر را ببیند ( کراهیة لمحضر عمر ) و همچنین ابوبکر را استبداد گر می دانست ( ولکنک استبددت علینا بالامر) صحیح بخاری : ۵/۸۳ ، ح۴۲۴۰ح
۴ – چرا همواره از عمر تعریف و تمجید می کرد ؟
اولاً : آن چه که به حضرت علی (علیه السلام) نسبت می دهند که در خطبه ۲۲۸ نهج البلاغه از عمر تعریف کرده درست نیست و نامی از عمر در خطبه نیست بلکه صبحی صالح از علمای اهل سنت می گوید مراد یکی از اصحاب حضرت علی (علیه السلام) است . (نهج البلاغه ، صبحی صالح ،خطبه ۲۲۸ ، ص ۳۵۰)
ثانیاً : علی (علیه السلام) در خطبه سوم نهج البلاغه ، عمر را مجموعه ای از خشونت ، سختگیری ، اشتباه و پوزش طلبی می داند و می گوید سوگند به خدا مردم در حکومت دومی ، در ناراحتی و رنج مهمّی گرفتار آمده بودند و دچار دو روی ها و اعتراض ها شدند و من در این مدت طولانی محنت زا ، و عذاب آور چاره ای جز شکیبایی نداشتم .
ثالثاً : بنا به نقل صحیح سلم نظر امام علی (علیه السلام) درباره ابوبکر و عمر این بود که آنان دروغگو ،گناه کار حیله گر و خیانت کار بودند . ( صحیح مسلم ،ج۵ ص۵۲ ح ۴۴۶۸ )
۵- چرا حضرت علی (علیه السلام) حتی در ایام خلافت و حکومت خود هیچ گاه از شهادت همسر خود توسط عمر یادی نکرد ؟
اولاً : در خطبه ۲۰۳ نهج البلاغه آمده که علی (علیه السلام) به هنگام دفن حضرت زهرا (سلام الله علیها) فرمود :
اَمّا حُزِنی فَسَرمَدٌ و َاّما َلیلی فَمُسـْهَدٌ
از این پس اندوه من جاودانه و شبهایم شب زنده داری است تا آن روز که نزد خدا بروم .
ثانیاَ : علی (علیه السلام) در دوران حکومتش نزد سلیم بن قیس از شهادت حضرت زهرا یاد کرد و فرمود : فاطمه (سلام الله علیها) از دنیا رفت در حالی که اثر تازیانه در بازویش مانند بازوبند باقی مانده بود .( کتاب سلیم بن قیس ، ص ۶۷۴ )
ثالثاَ : ابن عباس می گوید : علی (علیه السلام) در جنگ صفین از کتابی که به املای پیامبر و به خط خودش بود برایم خواند که چگونه حضرت زهرا (سلام الله علیها) شهید می شود ( کتاب سلیم بن قیس الهلالی ، ص ۹۱۵)