استت سون - آمارگیر سایت و اپلیکیشن

مشورت همسران :

در خانواده نه زن و نه مرد نباید متکبر و مستبدو خود رأی باشند و همه چیز را بر دیگران تحمیل کنند.

هرگز نباید خود را أعلم از دیگران بدانید و بی نیاز از مشورت  ،. مشورت عامل نجات دهنده از خطرات است، زیرا هر عقلی فکری دارد  و تجاربی را در خود اندوخته است.

قرآن در سوره شوری آیه ۳۶ درباره مشورت کردن می فرماید :  ” و شاورهم فی الامر” در امور مختلف با مردم مشورت کنید.(البته با آنان که صاحب نظر و مطمئن اند.)

امیرالمؤمنین علی علیه السلام در مورد کسی که خود رأی است و مشورت نمی کند و ضرر های آن می فرمایند: ” خاطَر بنفسه من استغنی برأیه ” [۱]

خود رأی و مستبد خود را در خطر ها گرفتار می کند.

رسول خدا صلی الله علیه و آله فرمودند: با زنانتان در امور مربوط به دخترانشان مشورت کنید”

زن و شوهری که کار های زندگی را با مشورت و صلاح اندیشی یکدیگر انجام می دهند ، کمتر گرفتار لغزش می شوند.

مشورت  مرد با زن باعث می شود که او احساس کند در واقع برای او شخصیت ویژه ای قائل هستی و در افزایش محبت در روابط زناشویی بسیار مفید است.

اسلام عزیز می گوید: در اموری که مربوط به زنان است از جمله امور خانه داری، تربیت فرزندان، و… آنچه درباره آن نظر دارند مشورت کنید.

آقای محترم! خانواده مرکز استبداد  به رأی نیست که هرچه دلت می خواهد بر زن و فرزند تحمیل کنی.

مرد باید زمینه ی مشورت را برای تمامی اعضای خانواده  فراهم کند تا از خطرات و ضرر های احتمالی  جلوگیری شود.

تواضع وفروتنی:

انسانی که خود را بنده خدا می داند ، تمام نعمت ها ی مادی و معنوی  که دارد منشأش را از خدا می داند و خود را امانت دار خدا می پندارد، و همه مردم را بهتر از خود به حساب می آورد ، آیا جز فروتنی در برابر خدا و خلق خدا  روش دیگری دارد؟

مردی که خود را خدمتگزار خانواده می شناسد ، و زن و بچه را امانت حق در خانه خود می انگارد ، با زن و فرزندانش هم خوش برخورد  و متواضع است.

زن و همسری که غرور و تکبر ندارد و حسب و نسب و موقعیت  خانوادگی پدر و مادری اش را به رخ دیگران نمی کشد ، و اگر مدرک داشت  آن را برای خود برتری نمی داند، البته در برابر شوهر فروتنی دارد ر و فرزندانشان هم با همین  روش نیکو بزرگ می شوند.آنان از سیره  پیامبر خدا و ائمه  اطهار علیهم السلام آموخته اند که تواضع سرفرازی می اورد ، فروتنی خانه را با صفا و گرم نگه می دارد ومحبت و الفت را بین اعضای خانواده گسترش می دهد.

بر عکس خود بزرگ بینی و تکبر دشمنان را برای انسان زیاد می کند و همیشه بی دوست و رفبق و تنها می ماند.

امام جعفر صادق علیه السلام می فرمایند:

” انّ التواضع  َن یرضی الرجل بالمجلس دون المجلس و ان یُسلّم من یلقی و ان یترُک المراء و اِن کان مُحقا، و لا یحب ان یُحمد علی التقوی”

از صفت تواضع است نشستن در جلسات عمومی هرجا که  خالی باشد است ، و سلام کردن به هرکسی که با او ملاقات می کند ، و ترک جدال و بگو مگو گرچه حق با او باشد ، و اینکه انسان دوست نداشته باشد بر پاکی و تقوا بین مردم ستایش شود.[۲]

 

مهمانداری:

مهمانداری از اخلاق انبیا  و ائمه اطهار علیهم السلام است.

خدایی نکرده اگر در اثر بخل یا تنبلی مرد یا زن خانه از مهمان با گشاده رویی استقبال نکند ، برکات  از زندگیشان  دور می شود و دوستی ها به کدورت می کشد.

مهمانداری و دست داشتن  مهمان علت تحقق رحمت و لطف خداست ، و بلا ها و خطر ها را از اهل خانه دفع می کند.

امام جعفر صادق فرموده اند: ” اِ نّهم اذا دخلوا مَنزلک دخلوا بمغرفتک و مغفرة عيالک، و اذا خرجوا من منزلک خرجوا بذنوبک  و ذنوب  عیالک”

هرگاه مهمان وارد منزلتان می شود  برای شما و اهل بیت شما بخشایش و مغفرت است و هرگاه خارج شود گناهان شما و خانواده  را می برد.[۳]

 

 

[۱] بحار،جلد۷۲ صفحه ۹۸

[۲] بحار،جلد ۷۲ صفحه ۱۱۸

[۳] بحار ،جلد ۷۲ صفحه ۴۶۰