استت سون - آمارگیر سایت و اپلیکیشن

پیامبر رحمت صلی الله علیه و اله در مورد مدارا با مردم کلام زیبایی دارند و می فرمایند: ” ما من عملِ أحَّب الی الله تعالی و رسوله من الایمان بالله و الرفق بعباده ، و ما من عملٍ ابغض الی الله تعالی من الإشراک بالله تعالی و العنف علی عباده”[۱]

عملی نزد خداوند و رسولش محبوب تر از ایمان و نرم خویی و رفاقت به بندگان خدا نیست.و عملی در پیشگاه حق و رسولش ، منفور تر از شرک و خشن رفتار کردن با بندگان نیست.

امام صادق درباره اندازه حسن خلق و نرم خویی فرموده اند: “اندازه حسن خلق این است که فروتن و نرم خو باشی ، سخنت پاک و پاکیزه باشد و باروی باز و گشاده با برادران دینی ات روبه رو شوی”[۲]   نرم خویی، پاکیزه گویی، و گشاده رویی سه ویژگی است که اگر در کسی جمع باشد می توان او را خوش اخلاق شمرد..

نیروی محرکه و موتور اصلی حسن خلق نرم خویی است و اساسش این است که انسان در ناملایمات  و حالات فوق العاده و اخلاق تند و تیز دیگران و ناگواری ها ی زندگی هرگز جوش نیاورد و بر غضبش مسلط باشد و خودنگه دار و آرام باشد.

ائمه معصومین و پیامبر اسلام   علیهم السلام منتهای حلم و بردباری و تأنّی را داشتند و بر نفس امّاره خود  کاملاً مسلط و آن را در هر حال تحت کنترل خود داشتند.

داستان آن یهودی در مدینه که همواره با پیامبراسلام صلی الله علیه و آله  دشمنی داشت  و آزار های جسمی و روحی و ناسزا می گفت ولی پیامبر رحمت  با کمال نرمخویی به او سلام می کردند و او را تحمل می نمودند.مشهور است . چند روزی پیامبر او را سر راه خود ندیدند ، احوال او را از یاران پرسیدند..گفتند بیمار است و در خانه خوابیده ، پیامبر فرمودند به عیادتش می رویم ، چشم هایش را باز کرد ، پیامبر را دید که با اینهمه آزار هایی که به رسول خدا داده  به عیادتش آمده ، ناگهان منقلب شد و شهادتین را گفت و مسلمان شد.[۳]

رفق ومدارا:

از جمله ویژگی های سازنده برای سازگاری همسران و اعضای خانواده سالم  مدارا کردن با دیگران است.

رفق و مدارا با دیگران یعنی نرم برخورد کردن با دیگران  واز خشونت و تندی ودرشتی  دوری کردن ، پس اخلاق زیبا از این منظر همراه است با نرمش در برخورد با دیگران ، تحمّل آرای دیگران و عقاید و اخلاق آنان ، و نیز همدلی و همدمی ونیز همدردی و نیز همدردی و همراهی کردن با دیگران تا دلهای آنان جذب ما شود و بتوان در دل هایشان نفوذ کرد و برخورد های مثبت  و سازنده را به آنان آموخت.

پیامبر اسلام  صلی الله علیه و آله فرمودند: “خدایم مرا به مدارای با مردم  فرمان داده  ، همان گونه که به ادای واجبات  دستور داده است”[۴]

اصل مدارا از مهم ترین اصول مدیریت در منزل و جامعه  در تربیت مردم است.

امیرالمؤمنین علیه السلام فرموده اند: در تمام حالات با همسرتان مدارا کنید.

از پیامد های مدارا و نتایج آن  چند  چیز حاصل می شود:

۱-خیر و برکت در زندگی

۲- رفق و مدارا در هرکاری باشد زینت آن کار است.

۳-خوشبختی می آورد.

۴-امنیت می دهد ، هرکس با مردم مدارا کند ، از مکر آنان در امان می ماند و امنیت می یابد.

۵-محبت و کینه زدایی می کند.

“امیرالمرمنین علی علیه السلام می فرمایند:چیزی به اندازه سخاوت ،مدارا و خوشی اخلاق  محبت به وجود نمی آورد”[۵]

اصل مدارا از مهم ترین اصول مدیریت در منزل و جامعه در تربیت مردم است.امیرالمؤمنین علیه السلام فر موده اند:”در تمام حالات با همسرتان مدارا کنید.

 

 

[۱] بحار،جلد ۷۲ صفحه ۵۳

[۲]  من لا یحفره الفقیه،جلد۴ صفحه ۴۱۲

[۳] کتاب ابلیس،صفحه ۲۰۴

[۴] الکافی،جلد ۲ صفحه ۱۱۷

[۵] غررالحکم،جلد ۲۴۴