استت سون - آمارگیر سایت و اپلیکیشن

پاسخ :

روایت از امام جعفر صادق علیه السلام : ” پیش از ظهور امام زمان علیه السلام ۵ علامت و نشانه حتمی واقع خواهد شد : ۱- قیام سفیانی -۲- قیام یمانی– ۳- صیحه آسمانی -۴- قتل نفس زکیه -۵- خسف یا فرورفتن لشکر سفیانی در بیداء یا بین مکه و مدینه [۱] .

۱- خروج سفیانی :

او از اولاد ابو سفیان و از بنی امیه است، و مظهر شر و فساد وظلم است . در باره سفیانی در برخی از کتب اهل سنت آمده است برای مثال کنز العمال متقی هندی ج۶ ص ۶۸، و مجمع الزواءد هیثمی ج۷ ص ۳۱۴ .

از امام علی بن ابی طالب علیه السلام روایت شده است : سفیانی از اولاد آکلة الاکباد یا هند جگر خوار است است . از بیابانی خشک مرز بین اردن و سوریه خروج می کندو دارای صورت وحشتناک است. اگر اورا ببینی گمان می کنی یک چشمی است . اسمش عثمان بن عنبسه است[۲] …. “

او بسیار خشن و قاتل است یک لحظه هم خدارا نپرستیده است ، انسان هارا همانند کشتن حشرات می کشد، زنان را به بردگی می گیرد . هر حرامی را مباح می داند . او و یارانش دل های مملو از کینه نسبت به اهل بیت رسول الله صلی الله علیه و آله و شیعیان دارند . قرآن هارا میسوزاند ، مساجد را خراب می کند ، دستور می دهد همه جا شراب بنوشند و فحشا انجام دهند .سرهای شیعیان را قطع می کند[۳] .

نهایتا سفیانی خبر ظهور مهدی موعود را در مکه میفهمد و از مدینه لشکری را به سوی مکه می فرستد ولی به امر خدا لشکرش دربیداء به زمین فرو می رود و تمام لشکر بجز چند نفر زنده می مانند که خبر نابودی لشکرش را به سفیانی می رسانند . سفیانی هم توسط امام زمان علیه السلام کشته می شود .

……………………………

۲- یمانی :

او ازنسل زید بن علی بن الحسین علیهما السلام است و از یمن با یارانش علیه سفیانی قیام می کند . او انسان شایسته و مومنی است و برای یاری امام زمان علیه السلام قیام می کند.

………………………………

۳- خسف بیداء یا فرورفتن لشکر سفیانی در زمین :

در کتاب الزام الناصب فی اثبات الحجة الغائب از قول امام جعفر صادق علیه السلام آمده است : زمانی که امام مهدی علیه السلام در مکه ظهور می کنند مردی که صورتش به پشت سرش چرخیده است از لشکر سفیانی می آیدو خب فرورفتن لشکر سفیانی را در بیداء به حضرت می رساند . او می گوید ما ابتدا شهر دمشق راخراب کردیم ، سپس به بغداد رفته و آن شهر و کوفه را خراب کردیم سپس به مدینه آمده و منبر رسول خدا را صلی الله علیه و آله شکستیم ، و چهاپایان مان وارد مسجد پیامبر شدند ، سپس عازم مکه شدیم تا با لشکر شما صاحب الزمان بجنگیم ؛ معجزه الهی صورت گرفت و تمام لشکر سفیانی به زمین فرورفتند بجز ما دوبرادر که من نزد شما آمدم تا خبر هلاکت آنا ن را به شما بدهم و برادرم به دمشق رفت تا خبر را به سفیانی برساند . و من اکنون نزد شما توبه می کنم[۴] …

۴- نشانه چهارم ندائی از آسمان یا صیحه آسمانی :

ازنبی اکرم صلی الله علیه و آله روایت است :” زمانی که منادی در آسمان ها فریاد می زند که حق با آل محمد است ، آن زمان مهدی صاحب الزمان علیه السلام ظهور می کند[۵]” .

ابلیس در آخر روز فریاد می زند که حق با فلان ( فردی از بنی امیه ) است و آنقدر تبلیغ می کند تا مردم به شک بیفتند ، فریاد اولی ازجانب جبرئیل از آسمان است و در آخر روز فریاد از سوی ابلیس است و مومنین باید ندای حق وآسمانی را پیروی کنند[۶] .

 

۵- علامت پنجم قتل نفس زکیه :

به شهادت رسیدن یکی از یاران آل محمد صلی الله علیه و آله بین رکن و مقام درمکه است .

از اما محمد باقر علیه السلام نقل شده است : امام زمان علیه السلام به یکی از یارانشان می فرمایند برو به مکه و بگو من فرستاده اما م زمان هستم و امام زمان فرموده اند ما اهل بیت رحمتیم و ما درطول تاریخ مظلوم بوده ایم و حقمان غصب شده است ، ای مومنین مارا یاری کنید .این شخص پیام امام زمان را در مسجد الحرام اعلام کرد و مامورین حکومت اورا بین رکن و مقام به شهادت می رسانند . پس از این واقعه امام زمان علیه السلام ظهور می نمایند [۷].

 

[۱] اکمال الدین ، صدوق ک ج۲ ص۶۵۰

[۲] الیحار: ج۵۲ص۲۰۵

[۳] عقد ادرر ، شافعی : ص۹۳

[۴] الزام الناصب ، شسخ علی یزدی : ج۲ص۲۵۹

[۵] الفتن ، نعیم بن حماد : ص۹۲

[۶] اعیان الشیعه ، ج۲ص۷۹

[۷] بحار النوار ، ج۵۲ : ص۳۰۷