استت سون - آمارگیر سایت و اپلیکیشن

حفظ حیا ، عفت وغیرت ؛ عامل تقویت بنیان خانواده :

عوامل تقویت عفت وحیا در همسر چیست؟

۱-آراستگی:هم زن و هم شوهر باید همیشه برای یکدیگر آراسته و پاکیزه باشند، این عمل موجب تقویت  حیا در همسر می شود.

ائمه  و معصومین علیهم السلام می فرمایند: آراستگی مرد  و زن ازدواج کرده موجب پاکدامنی آنها می شود.اگر چنانچه مردی با لباس کار و ژولیده از سرکار بیاید و خود را تمیز و خوشبو و پاکیزه نکند به تدریج زن او نسبت به شوهرش بی رغبت و کم عفت می شود.

۲-غیرت:

غیرت یعنی صفتی که شخص نمی خواهد غیر از او در زندگی خصوصی و خانوادگی اش دخالت و مشارکت داشته باشد.

این صفت در بسیاری از حیوانات نیست به خصوص در خوک این صفت انسانی نیست، امّا در خروس موجود است. فرد غیور از آنجا که شأن و آبروی خود را نگه می دارد تلاش می کند در امور خصوصی خودش کسی را مشارکت ندهد وعفت  می ورزد.

غیرت از صفات الهی است.

غیرت که بیشتر برای مرد است زمینه ساز حفاظت و حرامت از پاکدامنی زن و همسر است و او را از آلودگی ها مصون می سازد.البته غیرت بی مورد و زیاده روی درست نیست.

یعنی مرد آنقدر سخت گیری کند که زنش هیچ جا نرود و زندانی شود، نتیجه این عمل برعکس می شود.

خانواده قرآنی و الهی خانواده ای است که دارای صفات پاک دینی و اخلاق بزرگوارانه  معصومین باشد.

خانواده های با شرافت وپاک دارای یک سری خصوصیات والا هستند ، و نیز از یک سری صفات زشت پرهیزگارند. اینک برخی از صفات خانواده پاک بررسی می شوند:

الف- یکی از صفات والدین و اولاد آن داشتن عفت و حیا است که این صفت خاص انسان کامل است ، و او را از حیوانات متمایز و جدا می سازد..

۳-عفت :

یعنی حفظ نفس از شهوات و دوری از امور پست و گناه و هر آنچه هویت و آبروی انسان را به خطر می اندازد.

عفت و حیا چند بعد دارند:

۱-عفت در پوشش:

یکی از مظاهر عفت ، رعایت پوشش کامل است به خصوص برای زنان در برابر بیگانگان.

در قرآن کریم در باره ی عفت و حجاب زنان در سوره ی نور و احزاب آمده است.  ( احزاب : ۵۹)

 

يَا أَيُّهَا النَّبِيُّ قُلْ لِأَزْوَاجِكَ وَبَنَاتِكَ وَنِسَاءِ الْمُؤْمِنِينَ يُدْنِينَ عَلَيْهِنَّ مِنْ جَلَابِيبِهِنَّ ۚ ذَٰلِكَ أَدْنَىٰ أَنْ يُعْرَفْنَ فَلَا يُؤْذَيْنَ ۗ وَكَانَ اللَّهُ غَفُورًا رَحِيمًا
ای پیامبر! به همسرانت و دخترانت و همسرانِ مؤمنان بگو چادرهایشان را بر خود بپوشانند [تا گلو و سینه و زیورآلاتشان در معرض دید نامحرمان قرار نگیرد]، این [پوشش] برای این که [به پاکدامنی و عفت] شناخته شوند، و در نتیجه مورد آزارِ [افراد هرزه و ولگرد] قرار نگیرند نزدیک تر است، خداوند همواره بسیار آمرزنده و مهربان است

 

النته زن به عنوان همسر و در برابر شوهرش حیا را کنار میگذارد.و برعکس جذابیت های خود را باید نشان دهد.

 

۲-عفت در خود نمایی (تبرّج):

قرآن در سوره احزاب  خود نمایی زنان را نهی کرده و می فرماید: خود نمایی در ملأ عام موجب فساد است و زنان را در تیر رس افراد شهوت پرست قرار میدهد.

۳-عفت در نگاه:

در سوره ی نور قرآن هم به مردان و هم زنان توصیه میکند دیده ها فرو گیرند و به مناظر تحریک آمیز نگاه نکنند که عاقبت سوئی برایشان دارد.

امیرالمؤمنین علیه السلام میفرماید:”از تقوای شخص عفت و حیای او در نگاه و عفت شکم و شرمگاه اوست”.[۱]

۴-حیا در راه رفتن:

قرآن در داستان موسی و شعیب از دختران شعیب بحث میکند و می فرماید:دختر شعیب با حیا راه می رفت. و این صفت و حرکت موجب مصونیت و پاکی زنان میشود.

حیا در اختلاط با نامحرمان:

قرآن در همان داستان موسی با دختران شعیب ، از زبان دختران می فرماید که آنان از اختلاط با مردم برای کشیدن آب از چاه پرهیز می کردند تا فساد ایجادنشود، و پس از رفتن مردان آنان با کمک حضرت موسی علیه السلام از چاه آب کشیدند.این خصوصیت مربوط به زنان پاک و با تقواست .

[۱] اعلام الدین ،حسن بن –دیلمی صفحه ۲۹۲