استت سون - آمارگیر سایت و اپلیکیشن

بسم الله الرحمن الرحیم

از دیدگاه تئوريسين ها جنگ نرم، استفاده دقیق از تبلیغات و رسانه هایی است که هدف اصلی آن تأثير گذاری بر عقاید، احساسات، تمایلات رفتاری دشمن و یا حتی دوست برای شستشوی مغزی و دگرگونی فکری و فرهنگی آنان جهت سوء استفاده از آنان می باشد.

جنگ نرم در طول یک فرایند تدریجی ، دراز مدت ، غیر مستقیم و پنهانی ارائه مي شود .و در خیلی از موارد جامعه مورد هدف جنگ نرم از برنامه ها و اهداف رسانه چیزی نمی داند و غافل است.

جنگ نرم در قالب های رسانه ای، آموزشی ، تفریحی، خبری، تبلیغاتی، ورزشی، فیلم و مستند و بازی و پویا نمایی (انیمیشن) و …غیره ارائه مي شود.

وسایل ارتباط جمعی مانند رادیو، تلویزیون، روزنامه، آژانس های خبری، ماهواره ها و اینترنت و سایت ها و.گوشی های همراه و…از مهم ترین ابزار های جنگ نرم و انتشار آن است.

یکی از راه های نفوذ افکار دشمن در جنگ نرم متقاعد سازی یا جلب رضایت بیننده و گیرنده است.آن هم با شیوه های روان شناختی و مرموز تبلیغاتی القایی انجام میشود . .[۱]

برخی دیگر از ابزار های جنگ نرم عبارت اند از: اسباب بازی ها، موسیقی، بازی های رایانه ای، فست فود ها ، انواع لباس های وارداتی در بوتیک ها و پاساژها، نوع پوشش ها و مُد های مو و لباس و لوازم آرایش و عکس ها و آرم ها و علائمي كه روي تي شرت هانقش مي بندد….

و نیز اشاعه فحشا، بی حجابی ، بی حیایی ، قمار، مشروبات الکلی، فیلم های ماهواره ای ، اشتغال زنان در همه جا، اعتیاد به مواد مخدر و ، پارتی های شبانه و عادی سازی روابط زن و مرد و اختلاط ها.ابزارهای جنگ نرم است..

جنگ نرم چگونه در متلاشی کردن خانواده ها اثر می گذارد؟

الف: یکی از شیوه های موثر در افزایش طلاق و متلاشی شدن اساس خانواده ها که با تبلیغات و فیلم ها و چشم و هم چشمی ها رواج می یابد ، اشاعه اباحی گری است ، یعنی زیبا نشان دادن رفتارهایی که ارتکاب آن نزد مردم زشت است.، و برعکس یعنی تحریکاتی که قرآن درباره وساوس شیطان علیه انسان ها انجام می دهد. .

اباحی گری یعنی بی ارزش دانستن حلال و حرام ، و اشاعه فساد. و فحشا، و بی قیدی نسبت به مبانی ارزشی دینی ، ایجاد انحرافات اخلاقی، گسترش روابط نامشروع خیابانی ، روابط آزاد و بی ضابطه با جنس مخالف از مهم ترین راه های ترویج اباحی گری است.[۲]

 

جنگ نرم وتزلزل در ارزش ها واعتقادات دینی :

از جمله شیوه های جنگ نرم استعمار علیه فرهنگ ها و ادیان الهی ، ترویج بدعت ها و مسلک های انحرافی و شیطانی است، شبهه افکنی، استحاله و تحریف کردن فرهنگ و اعتقادات مردم، از بین بردن معنویات و خداخواهی ، گسترش فرقه های ضّاله و گمراه کننده و تولید مسلک های مصنوعی و دروغین و عرفان کاذب و عقاید شبه اسلامی و خشن نشان دادن چهره زیبای اسلام پیامبر است.، مثل فرقه های شبه اسلامی و آمریکایی داعش ونیز ترویج مکاتب اصالت انسان (اومانیسم) به جای اصالت خدا، و تبلیغ فرقه های شیطان پرستی و نماد های آن، و گسترش موسیقی های تند و مبتذل.است.(در یک آمار دولتی حدود ۱۰۰ فرقه ضّاله ی غیر رسمی در ایران اشاره شده که در منازل و محافل خصوصی فعالند و مردم را گمراه می کنند.)[۳]

مسائل دیگری از قبیل یوگا، موسیقی درمانی، رقص درمانی ، تجسّم خلّاق، ترویج اعتیاد به سیگار و مواد مخدرو قلیان، الکل ، سکس و خشونت و غیره از برنامه های دیگر جنگ نرم علیه ملت هاست.

.

ترویج پوچ گرایی ، گرایش به صوفی گری و درویشی، رواج شیطان پرستی در میان جوانان ، موسیقی متالیکا و ساز گیتار با مفاهیم و آهنگ های ضدّ دینی و اخلاقی ، ترویج خونخواری و خشونت و استفاده از روان گردان ها در مراسم و محافل هفتگی و زیر زمینی نیز از اهداف جنگ نرم است.که هدفش استحاله فرهنگی است.

 

شبکه های ماهواره ای ، و اثرات تخریبی آن ها بر بنیاد خانواده:

هم اکنون حدود ۱۸۰۰۰ شبکه ماهواره ای در ایران قابل دریافت است، انواع فیلم و سریال و تبلیغات ضد مذهبی یا دنیا گرانه را ترویج و پخش می کنند.[۴]

از جمله شبکه های فارسی زبان که از سوی آمریکا و انگلیس حمایت می شوند عبارت اند از :

 • شبکه های سیاسی : صدای آمریکا: VOA و BBCفارسی …
 • شبکه های سرگرمی GEM ، و TV PERSIA و  MBC PERSIA  ،

(فارسی وان) ،و(من وتو) و…

 • شبکه های تبلیغاتی شامل : ME SHOP .. و FASHION .و…

اینها از مشهور ترین شبکه هایی هستند که ترویج بی بند و باری اخلاقی، سبک زندگی غربی، روابط آزاد  دختر و پسر، و نیز بد نشان دادن ازدواج موقت و ازدواج های سنتی و حرمت خانواده و والدین را ترویج می کنند. ، بر عکس خیانت زن به همسر و بالعکس.، تعصب زدایی از کانون خانواده اسلامی ، افزایش خشونت و سکس در جوانان، و مسخره کردن ارزش ها و باور ها و از بین رفتن حیا و غیرت در مردان و زنان ،و مقدس نشان دادن زندگی مجرّدی و عادی سازی روابط نامشروع را تبلیغ می کنند.

 

شبکه های ماهواره ای ایرانی و ماهیت آنان را بهتر بشناسیم :

شبکه (فارسی وان) تحت مدیریت وابسته به (روبرت مورداک)یهودی از سال ۱۳۸۸ برنامه هایش را شروع کرد، و با تنوع در برنامه ها توانسته است در خانه هایی که ماهواره دارند تأثيرات تخريبي و ضد ارزشی بگذارد.

در کلیه سریال های پخش شده از این شبکه ، مسائل ضداخلاقی و روابط آزاد و بی بند وباری ترویج میشود امّا با توجه به فرهنگ ایرانی تلاش کرده است، صحنه های زننده و محرّک را حذف کند تا اعتماد خانواده های ایرانی را جلب کند و همه اعضای خانواده با هم فیلم هارا دنبال کنند.اما اساس سریال های این شبکه ، بر بی دینی، روابط آزاد، خیانت به همسر، شراب خواری، سقط جنین و..است .

در شبکه (فارسی وان) سبک زندگی آمریکایی کاملاًترویج می شود.[۵]

مزاحم نشان دادن احکام شرعی در فیلم های ایرانی !:

در فیلم “چهارشنبه سوری” چادر دختر جوانی که به تازگی ازدواج کرده روی چرخ موتوری رفته و زمین می خورد، طی ماجرایی که در فیلم اتفاق می افتد، دختر بدون چادر و آرایش کرده نزد شوهرش باز می گردد ؛ فیلم می خواهد القا کند که دین و حجاب و سنت های اسلامی مزاحم اند و اگرآن ها را کنار بگذاریم راحت تر زندگی می کنیم!

-شبکه های ماهواره ای “فارسی وان” که از غرب روی آنتن های ماهواره فرستاده می شود، اساس سریال هایش بر ترویج انواع فساد ها استوار است از جمله در سریال “ویکتوریا” ،  “خانه مد” و “جسور و زیبا” نشان داده شده است.در اغلب سریال ها ظاهراً کسی دروغ نمی گوید اما به آسانی به یکدیگر خیانت می کنند، پیام اخلاقی را از زبان جانیان و خلاف کاران می شنویم و ترویج زندگی های مجلّل و اصالت دادن به پول و لذت های حیوانی است و تمام تلاششان در جهت فروپاشی اساس خانواده است.

شبکه (من وتو): از سال ۱۳۸۹ برنامه های خودرا روی ماهواره فرستاده و سبک زندگی غربی را ترویج می کند.

بیشتر برنامه هایش یا موسیقی های جاز و یا فرهنگ غربی و کوبنده اعصاب همراه است و یا شوها و خوانندگان زنان و رقص و پایکوبی و اشاعه بی حیایی و بی غیرتی را دربرنامه های خود دارد.

شبکه GEM  :  از لندن پخش می شود و شبکه موسیقی و سرگرمی عمومی است.و بیشتر سریال ها و فیلم هایش براساس موضوع عشق و خیانت در خانواده است و شبکه های دیگر مشابه به تلاششان در تبلیغ انواع لوازم آرایش شیمیایی و سرطان زا است و نیز دارو های چاقی و لاغری و ترک اعتیاد است و ترویج برهنگی است.

رواج انواع مدهای غربی و نحوه پوشش خارج از اخلاق و عرف ایران و تبلیغ پوشش لباس های تنگ و چسبان و بدن نما کرده و آن را تمدّن و پیشرفت می شمارد.

عفت زدایی در بعضی فیلم ها و سریال های ایرانی:

شکستن حدود شرعی بین محرم و نامحرم  و خط قرمز ها و حدود آزادی معقول به شیوه های مختلف در نمایش های تلویزیونی و سینمایی و در قالب عشق های مجازی به تصویر کشیده می شود.

به طور مثال :در سریال “چراغ جادو” عشق موسی به سلماز، پسر واکسی به دخترگل فروش ؛ و در سریال “نسیم رؤیا” عشق فرهاد به نوشین، فرزانه به دکتر تدین ؛ و در سریال “پلیس جوان” عشق یونس به نیلوفر، ژینوس به یونس، بیتا مساعد و ستوان مهاباد به بیتا مساعد ،.جوان بیکار به زن بیوه از جمله ترویج عشق های مجازی و بی ارزش کردن عشق و پیوند زناشویی مقدس والهی است.

. در فیلم های “کودکانه ” ، “شهر زیبا” و “مارمولک” دوستی غیر شرعی دخترو پسر ترویج شده است.

در سریال “کیف انگلیسی” روابط غیر شرعی بین زن و مرد عادی سازی شده است..، دلبستگی خان به همسر یکی از رعایای خود ؛ با جلب زن به قلعه خود و دادن کارهای شخصی اش به او و فرستادن شوهرش به مأموريت ، دریک فرصت آن زن را فریب می دهد، طلاق وی را در غیاب همسرش گرفته و او را به عقد ! خود در می آورد.

در فيلم “باغ فردوس پنج بعداز ظهر” مثلث عشقی میان یک مادر و دختر و مردی که سابقاً با مادر ارتباط عشقي داشته شکل می گیرد.، مادر علیرغم داشتن شوهر، دوباره خود را به معشوق عرضه می کند، اما مرد به وی پاسخ منفی می دهد و به دختر روی می آورد.

در فیلم های”چهارشنبه سوری”، “هوو” ، “عصرجمعه” ، فرزند نامشروع سوژه اصلی فیلم است.اصل بارداری نامشروع به عنوان گناه بزرگ زیر سؤال نمی رود، و با دلایل واهی کورتاژ و سقط جنین تشویق می شود.[۶]

بی غیرتی به عنوان رفتاری مدرن ومتناسب سبک زندگی امروز، هنجار سازی وعادی سازی می شود.

سریال های مضّر و ضد اخلاقی داخلی که مخرّب بنیان خانواده هستند :

 • سریال “میوه ممنوعه” در ماه رمضان سال ۸۶ از تلویزیون ایران پخش شده و مخاطبان زیادی را به خود جلب کرد، نتیجه اش فروپاشیی چند خانواده در سریال بود!

خانواده هایی که به ظاهر معتقد به مبانی مذهبی و گرایش های دینی بودند.

اعضای این خانواده ها،در مشکلات اجتماعی و خانوادگی اسیر شدند و گرفتار فساد اخلاقی، و مواد مخدر شدند.

به دختر کوچک یک خانواده نقش ایده آل داده می شود که حق به جانب اوست، او بدون اجازه پدر و باجداشدن از با پدر و مادر و تخریب آن ها تن به ازدواج می دهد، و چندین برنامه ضداخلاقی در این سریال دارد.

اشعارمبتذلی چاشنی این سریال سریال می شود، که مطرح می کند عشق های کاذب و مجازی عشق ممنوعه نیست!و در شعرهایش آمده است:  (می شه خدا رو حس کرد تو لحظه های ساده ، تو اضطراب عشق و گناه بی اراده..!!) [۷]

آری اینگونه سریال های مبتذل آنهم در ماه خدا و رمضان و روزه و عبادت چه توجیهی جز تهاجم فرهنگی از درون و خودی دارد؟(دقت کنید).

 

 

ترویج غلط شیوه ازدواج موقت از حیله های شبکه ها وفیلم های ماهواره ای:

در سریال “بانویی دیگر” که نوروز ۸۳ نشان داده شدو سریال های ماه رمضان و عید سال ۸۷ رسید نگاهی دیگر به زنان داده شد، و در جهت تحریف و تخریب ازدواج مجدد  و روابط زن و مرد بود.

سریال های “اغماء” ، “شکرانه” ، “شب دهم” که در ماه رمضان و محرم پخش شد، تقبیح ازدواج موقت و تسهیل و رواج فساد و فحشا و رواج روابط جنسی خارج از خانواده را اشاعه می دادند، و در بعضی فیلم ها ازدواج موقت شرعی همسنگ فحشا به نمایش درمی آید و لذا باب انواع فساد در جامعه گشوده می شود.

در فیلم “همیشه پای یک زن در میان است” با مدیر شرکت ظاهراً متدینی آشنا می شویم که رعایت موازین و قوانین شرعی در محل کارش را به میان می آورد،  و ظاهراًخواستار و مدافع ازدواج موقت شرعی برای جلوگیری از فساد است، اما در ادامه داستان همین مدیر شرکت به اصطلاح متدین، مردی شهوت ران و فریب کار است که به محض برخورد با جنس مؤنث تلاشش اینست که او را تصاحب کند .

وخلاصه ازدواج موقت را لوث می کند.[۸]

 

نمونه ای از آثار مخرّب فیلم های ماهواره ای غربی:

یکی از آثار مخرّب فیلم های ماهواره ای استعماری از بین بردن زشتی روابط نامشروع دختر و پسر است.اوائل اگر مأمورين دختر پسری را با هم می دیدند به شدت برخورد می کردند و حتی به کلانتری می بردند و برخورد های فیزیکی و خشن روی می داد، و اگر دختر یا زنی کمی بد حجاب بود برخورد های مستقیم و نهی از منکر شدید انجام می شد، اما این اواخر آزادی دادن های بی حد و مرز و بی خیالی از سوی مردم و مسئولين زیاد شده ، این یعنی افراط وتفریط که هردو جنبه اش غلط است،

اسلام دین اعتدال و میانه روی است مگر آن که ظلم و گناهی فاحش و تجاوز به حقوق مردم برقرار باشدکه آن حالت استثنایی دارد.لذا عقده هایی که در جوانان ایجاد شده پس از پیروزی در یک بازی ورزشی و مسابقات و یا روزهای جشن و یا امثال آن  سرباز می کند و به صورت بی بند و باری خود را نشان می دهد.

به نمونه زیر توجه کنید:

یکی از دوستان (زن) در یک خانواده مذهبی زندگی می کرد،متأهل بود،اما تحت تأثير شبكه “فارسی وان” با مرد متأهل دیگری آشنا شده بود وبا تقلید از سریال های بی بند وبار ماهواره ای با هم بیرون می رفتند وزشتی گناه وحرام از بین رفته بود، تااینکه خانه شان را عوض کردند و دسترسی به ماهواره نداشتند.در این زمان نشست و فکر کرد که سریال های آنچنانی چقدر تأثير منفی بر اعمالش داشته است و نزدیک بود  رابطه اش با آن مرد بیگانه زندگی با همسرش را به طلاق بکشاند، ولی بحمدالله خدا هدایتش کرد و فهمید که کار های خلافش در اثر فیلم های ماهواره ای است وبحمدالله حجابش کامل تر شد وهمسرش را دوست دارد وزندگی اش رو به راه شد.

در غرب آمار کسانی که بطور غیر رسمی بدون ازدواج با هم زندگی می کنند هرروز بیشتر می شود.به آمار زیر دقت کنید:بیش از دو سوم زوج های آمریکایی پیش از ازدواج رسمی مدتی را بدون ازدواج باهم بوده اند.

در انگلستان هر سال پانصد هزار کودک نامشروع  وبدون پدر ومادر مشخص به دنیا می آیند.تحقيقات كالج سلطنتی انگلیس نشان می دهد که از ۲۰ سال گذشته تا کنون سقط جنین توسط دختران ۱۳ تا ۱۹ ساله چهار برابر افزایش یافته است میزان کورتاژ در هرسال در امریکا بالغ بر یک میلیون فقره است،یعنی هر سال یک میلیون کودک کشته شده اند.[۹]

 

به نمونه  مستند زیر در مورد تقلید از فیلم های ماهواره ای وفرهنگ غربی دقت کنید:

 

خيابان گاندی تهران جنایتی هولناک اتفاق افتاد و خواهر برادری به قتل رسیدند و مادری مجروح شد.

دختر و پسر ۱۶ ساله نامحرمی که دوست پسر و دختر یکدیگر بودند با تقلید و الهام از فیلم های مبتذل و خشن ماهواره ای که البته با غفلت والدین و مجاز دانستن روابط نامشروع آنها همراه بود، این جنایت را انجام دادند.

یک روز که خواهر و برادر و مادر دختری به نام سمیه با دوست پسرش در منزلی بودند، سمیه با دوست پسرش با تقلید از فیلم های کذایی برادر وخواهرش را کشتند اما مادر زخمی شده پا به فرار گذاشت وبه کلانتری خبر داد.

طبق اظهارات مسئولين دادگاه نکات مهمی در مورد این قتل به دست آمد که به قرار زیر است:

 • خانواده دختر و پسر هر دو پول دار و مرفّه بودند.
 • استفاده از ماهواره در خانواده پسر و امکان استفاده آن برای دختر (سمیه ) میسّر بوده است.قاتلین جوان اظهار کرده اند که تحت تأثير فيلم هاي خشن و مبتذل ماهواره ای غربی قرار گرفته و دست به چنین جنایتی زدند.
 • دختروپسر نامحرم بودند وخانواده هایشان برای باصطلاح پیشگیری از افسردگی جوانان اجازه مراوده وبا هم بودن آنان را می دادند.وآنها در جشن های دوستانه ومختلط ازادانه شرکت می کردند.
 • آنها در گروه های (رپ) و(هوی متال) که افکار و اعمال خشونت بار و موسیقی های جاز و غربی را ترویج می کرد شرکت داشتند و از آنها الهام می گرفتند .این گروه های منحرف فرهنگ خشونت بار و برهنگی ، و طرز آرایش های غلیظ و لباس ها و آداب غربی مبتذل را داشتند و متأسفانه عدم نظارت مسئولين و خانواده و آزاد گذاشتن بی حد و مرز برای جوانان این حادثه مرگبار را ایجاد کرد .

 

تهاجم ماهواره ای بر افکار وفرهنگ ملت ها:

براساس نتایج تحقیقات واعلام رسمی دولتی ۷۰ درصد جوانان  در مراکز استان ها به ماهواره دسترسی دارند.ماهواره با ظرافت های خاص روانشناسانه به گونه ای در سریال ها وفیلم ها مردم را تربیت می کنند که انجام جرائم وخيانت وکارهای خلاف برای مردم لذت بخش وعادی شود!

رواج موسیقی های مبتذل ومشروبات الکلی ونشان دادن الگوی زندگی دنیای باصطلاح مدرن،از اهداف برنامه ماهواره هاست.

براساس گفته نماینده مردم مشهد در مجلس: هم اکنون ۳ هزار شبکه ماهواره ای در داخل ایران با آنتن معمولی قابل دریافت است،از این آمار حدود ۴۰۰ شبکه موسیقی،۷۴ شبکه  تبلیغات مدل لباس ولوازم آرایشی،۲۷۳ شبکه در تبلیغ ادیان ساختگی ، ۲۳۵ شبکه  برنامه های مبتذل وانحراف کننده اخلاقی  هستند و…[۱۰]

وضعیت اخلاقی جامعه به خطرافتاده است ! :

دکتر ابهری روانشناس می گوید:استکبار مارا از درون مورد تهاجم فرهنگی قرار داده ،وقتی جوانان بدون محدودیت به سایت های غیر اخلاقی وچت روم دست رسی داشته باشند،زمینه بروز بسیاری از آسیب ها فراهم می شود.

متأسفانه هيچ وقت پیش از ورود فناوری های جدید،فرهنگ سازی لازم را نداشته ایم.

شبکه های ماهواره ای وضعیت اخلاقی جامعه را به حد انفجار رسانده اند!

گاه بعضی شبکه ها ظاهراًدر روزهای عزای عمومی مسلمین پخش برنامه ها یا صحنه های غیراخلاقی شان را حذف می کنند تا اعتماد سازی کنند.والدین واولاد را کنار هم به تماشای فیلم هایشان جذب می کنند تا در دراز مدت فرهنگ ملی ومذهبی همه را عوض کرده وشست وشوی مغزی دهند.[۱۱]

امیرالمؤمنین علیه السلام فرموده اند:

“هر ملتی که درون خانه وکشور خود مورد هجوم وتجاوز دشمن قرار گرفته وهتک حرمت وحیثیت شود،ذلیل وخوار خواهد شد،وچون شما در برابر تعرّض  دشمن بی تفاوت گردید،خواری را پذیرفته اید،ولذا دشمن پی درپی شمارا مورد تجاوز قرار می دهد .برشما چیره می شود.[۱۲]

………………………………………………….

بخش سوم :

ایرانی ها وبازی های رایانه ای:

در حال حاضرحدود ۴۵ میلیون نفر افراد ۱۰ تا ۴۰ سال با گیم وبازی های رایانه ای آشنایی دارند،بعضی ها روزانه به طور متوسط ۲تا ۵ ساعت وقت عزیزشان را صرف بازی رایانه ای می کنند.[۱۳]

کودکان امروز با بازی های رایانه ای در حیقت تمرین آدم کُشی می کنند، روانشناسان می گویند:کشتن،خشونت ،بی نظمی ،بی توجهی به قانون،خون،تخریب و…آثارمخربی بر روحیه واخلاق کودکان باقی می گذارد.

شاید تعجب کنید در برخی از کشورهای اروپایی بسیاری از بازی ها که ترویج خشونت وبی بندوباری دارد ممنوع شده است،اما در کشور ایران در حال گسترش است.از جمله آثار مخرّب بازی های رایانه ای وفیلم های ماهواره ای واینترنتی وغیره عبارت اند از:تأثير منفي در روابط خانوادگی،افت تحصیلی ، انزواطلبی، ضعف چشم، سرگیجه، تقویت حس پرخاشگری، استرس واضطراب، تنبلی ذهن و.در بعضی های رایانه ای درباره تجارت مواد مخدر ودیگری های مربوط به آن است،در اواسط بازی صحنه های مبتذل وترسناک یا خلاف اخلاق انسانی نشان داده می شود،آثار تخریبی زیادی برذهن کودکان می گذارد.

به نمونه زیر توجه کنید:

امیرحسین ۲۰ ساله که در رشته آی تی (تکنولوژی یا فناوری اطلاعات)تحصیل می کند می گوید:برای بچه هایی که بدون داشتن دانش وتجربه کافی در فضا های مجازی دست و پا می زنند، بسیار نگرانم واز بی اطلاعی یا بی بندوبارب خانواده ها متأسفم،بعضی والدین اولاد خود را بادست خود به چاه هلاکت می فرستند!.[۱۴]

یک نمونه از تهدید های رایانه ای .چت روم ها(بخوانید)

دختری که حیثیت خود را در فضای اینترنت از دست داده، دریکی از کلانتری های مشهدچنین اظهار می کند: یک روز هنگامی که در فضای چت روم پرسه می زدم با پسرجوانی در اینترنت آشنا شدم وارتباط ما با جملاتی احساسی وعاطفی شروع و خیلی زود به وابستگی عمیق اینترنتی تبدیل شد.!

ما با یکدیگر قرار ملاقات گذاشتیم در اولین دیدار دلباخته او شدم و از آن پس تقریباً روز در میان به دیدار او می رفتم و باخودرو سعید چند ساعتی را در خیابان ها و نقاط ییلاقی شهر گشتی می زدیم و به یکدیگر وابسته شده بودیم.

تااینکه یک روز از این ارتباط ما پدرم با خبر شد و من احمق ازترس به سعید به پناه بردم و او مرا به همراه خود به خانه مجردی اش برد و حیثیت و آبرویم برباد رفت.با مشکلی که برایم پیش آمده بود ، تمام پل های پشت سرم خراب شد و تنها تکیه گاهم پسری بود که در اینترنت با او آشنا شده بودم!

امروز در حال دور زدن با ماشین در اطراف شهر بودیم که توسط مأموران كلانتري دستگیر شدیم و پلیس از داخل کیف دستی سعید چندین بسته کریستال و شیشه کشف کرد.مأموران ما را به كلانتري انتقال دادند و من تازه فهمیدم که به یک خرده فروش حرفه ای کریستال و شیشه (مواد مخدر) که پدر ومادرش نیز پشت میله های زندان هستند،دل بسته ام حیثیت وآبرو وسرنوشت خود را به راحتی تباه کرده وقربانی فضای آلوده ومسموم اینترنت شده ام ،وحالا باید به خاطر این عشق واهی روانه زندان شوم![۱۵]

بیچاره پدر ومادر که اینترنت وکامپیوتر را به عنوان سرگرمی واحیاناً استفاده های درسی،بدون فرهنگ سازی وبدون داشتن پیش زمینه های لازم راحت در اختیار جگر گوشه خود قرار می دهند!

بیچاره دختر یا پسر که با روحیه خاص جوانی خود به سادگی گرفتار نیرنگ جوانان گرک صفت گردیده ویک عمر با بدنامی ،سرافکندگی ،شرمساری واحساس گناه باید زندگی کند ویا خودکشی کند.

وبیچاره جامعه!که به سنت وفرهنگ اصیل دینی خود پشت پا زده ،اسیردام استعمار غرب شده وحالا در اجرای بعضی عادت های غربی با آنها رقابت می کند.

 

راهکار هایی مفید برای کاهش ضرر های فیلم های ماهواره ای ،اینترنت وموبایل وضرر هایی که بر فرهنگ اعضای خانواده می گذارند:

 ( ۳ راهکار کاربردی ) :

برای اینکه بتوانیم خانواده هایمان را از خطرات وانحراف های فیلم های ماهواره ای واز تهدید ها وضرر های جسمی  و روانی اینترنت حفظ کنیم به چندی از راهکار های مفیدبرای جوانان ونوجوانان وحتی پدرو مادر ها اشاره می کنیم:

 • پدر ومادر باید خلأ های عاطفی و غریزی و احساسات اولاد خود را با محبّت وبرنامه ریزی درست پر کنند و دوست آنها باشند.
 • باور های دینی بچه را با روش های صحیح توسط خودشان یا کلاس های مفید و مساجد و مراکز فرهنگی تقویت کنند.
 • صدا و سیما باید برای اقشار و اصناف وسنین و جنس های مختلف مردم و فرهنگ ها وعقاید مختلف برنامه وفیلم وسریال های آموزشی و علمی و تفریحی مناسب داشته باشد.
 • مراکز فرهنگی مخصوصاً مدارس باید در سطوح مختلف با تألیفات و برنامه های اردویی عملی و درسی و غیره الگوهای شایسته همسران و اولاد وخانواده آرام وسالم را ارائه دهد.
 • آموزش وپرورش در مدارس دولتی و غیر دولتی باید کارشناسان خبره ای داشته باشد که با زبان نوجوانان و جوانان و کودکان به دور از تعصبات وافراط و تفریط ها وبا بهترین شیوه واخلاق زیبا مواضع دینی –عملی را اموزش دهند. و نیز گاه با کلیپ و فیلم های خوب روش های زندگی در خانواده و جامعه سالم را آموزش دهند.
 • ایجاد بستر مناسب دولت وخیّرین برای ازدواج ساده وسالم وحتی ازدواج موقت جوانان زیر نظر افراد مسئول ومراکز رسمی تا هم از نظر مادی و هم مسکن موقت و شغل و درس مشکلاتشان رفع شود.
 • ایجاد تفریحگاه های سالم و متناسب با شئون جامعه اسلامی که زمینه رشد فرهنگی و اخلاقی در آنها فراهم شده باشد و به طور غیر مستقیم جوانان زیر نظر و هدایت شوند.
 • رفع مشکلات بیکاری و اقتصادی و مسکن جوانان و….
 • داشتن روش های پیش گیرنده و بازدارنده در مواردی که ممکن است جرائمی اتفاق بیفتد یا حقوق شهروندان به خصوص زنان ضایع گردد.
 • راه اندازی انجمن ها و گروه های محلی با استفاده از افراد معتمد و متخصص برای ترویج فرهنگ عفاف و پاکی و حجاب مناسب برای جوانان و به خصوص دختران.
 • وضع قوانین عملی و توجیه کارمندان ادارات وبانک ها و مؤسسات دولتی و خصوصی در مورد روابط سالم زن ومرد، و پرهیز از روابط غیر شرعی…
 • معرفی الگوهای عملی و ماسب زنان با حجاب و پوشش اسلامی و ایجاد دسترسی ساده و ارزان برای استفاده خانم ها از حجاب برتر
 • مبارزه با مظاهر فساد فاحش (تجاهر به فسق) یا فحشا و فساد و فسق و فجور های علنی در ملأعام توسط پسران و دختران که جامعه را آلوده می سازد، البته با بهترین شیوه های مؤثر امر به معروف ونهی از منکر با درجات مختلف فساد.
 • مبارزه با مظاهر بی عفتی ، بی حیایی،بی غیرتی با فیلتر کردن برنامه های مبتذل وضد ارزشی با روش های مؤثر وتبلیغی و ارشادی
 • حرمت بخشیدن وتشویق و جایزه دادن عملی به زنان باعفت و حجاب در ادارات ومراکز عمومی. ونیز به مردان با عفت و غیرت
 • آگاهی بخشیدن مردم وجوانان چه در مدارس وچه در دانشگاه ها وچه در ادارات وچه در پارک ها وخیابان ها از طریق دادن جزوات مجانی وکتابچه و بروشورهای مربوط به مسائل اجتماعی و شناساندن خوبی هاو مضرّات آنچه که مردم به آن مبتلا هستند.
 • جلوگیری از سقوط دختران و پسران جوان به چاه مواد مخدروفساد ها و انحراف های جنسی ، یا خشونت،دزدی ، فریب خورده از شیّادان و خلاف های دیگر…
 • ساخت آپارتمان هایی با مساحت محدود و واگذاری وام و اقساط برای جوانانی که ازدواج سالم دارند،وارائه مشاوره های خانوادگی مجانی و نیز تأمین اشتغال و تولید درآمد برای آنان.
 • آموزش والدین از طریق تلویزیون ورسانه های مختلف برای جلوگیری از دیدن فیلم های های مبتذل توسط جوانان والبته خود خودوالدین ابتد ا واکسینه شوند یعنی با پرهیز از دیدن فیلم های بد اولادشان را تربیت کنند.
 • کنترل اولاد در شرکت در جشن تولد های با لهو ولعب وپارتی های شبانه وآلوده شدن به انواع خلاف ها
 • برنامه ریزی وطراحی مسائل آموزشی جنسی و ازدواجی از دیدگاه دین و خانوادگی با نگاه اسلامی در اینترنت وتلویزیون وجامعه ومدارس
 • تولید شبکه های رادیویی،تلویزیونی وماهواره ای آزاد و غیره که مختص کودکان ، نوجوانان و مسائل جوانان باشد و سؤالات آنان را ۲۴ ساعته پاسخ دهد و نیاز های روحی و فرهنگی و دینی و علمی و مشکلات آنان را پاسخ گوییم.
 • آموزشی کودکان ، نوجوانان و جوانان در مورد عدم اعتیاد به اینترنت و موبایل و چت و پیامک و…
 • شرکت دادن جوانان و نوجوانان در برنامه های تلویزیونی خاص خودشان برای سؤال و جواب در مورد مشکلات خاص آنان و پاسخ نهایی توسط کارشناسان مجرّب داده شود.
 • برنامه ریزی عملی برای اوقات فراغت جوانان در تابستان و برای دانش آموزان و دانش جویان برای اردوهای تفریحی و علمی و فرهنگی ورزشی مناسب ، توسط تمام مراکز فرهنگی ونیز والدین البته به شرط آنکه از اختلاط پرهیز شود و حتی اگر همجنس هم هستند زیرنظر مربیان کارآزموده به اردو بروند.
 • تبلیغ برای کمتر درگیر شدن زنان در کارهای دولتی و مجامع عمومی و به جای آنها ترویج مردان و اشتغال زایی برای آنان که نفقه دهند هستند، تا هرچه کمتر برخورد ها واختلاط ایجاد شود.
 • تولید فیلم ها وسریال ها وبرنامه های مفید برای طبقات و فرهنگ های گوناگون جامعه با حفظ هویت ملی، دینی و اسلامی و با اعتدال تا اینکه اقشار مختلف فرهنگ پویای ملی شان را از برنامه های تلویزیونی وماهواره ای خودی تقلید کنند.
 • رسوا کردن عوامل تولید وشبکه های توزیع فیلم های مبتذل وفاسد توسط متفکران،صدا وسیما،نویسندگان ،بازیگران و…وصاحبان منابر واساتید وفرهنگیان و…
 • ارشاد مردم نسبت به مضرات فیلم ها از نظر جسمی ، روحی و روانی و علمی و نیز ارائه خطرات و نمونه های حوادث و مصائبی که برای جوانان اتفاق می افتد.
 • آزادی دادن به رسانه های غیر دولتی و خصوصی البته با حفظ خطوط قرمز قانونی ، برای تأسیس ایستگاه ها و شبکه های رادیویی و تلویزیونی و ماهواره ای و ایجاد رقابت و جایزه دادن به آنان که برنامه های بهتر ومفید تری می سازند.

یکی از دلایلی که عده ای از مردم شبکه های تلویزیونی ملی را تماشا نمی کنند آنست که بیشتر شبکه های دولتی هستند و تبلیغ سیاست های دولتی را می کنند، اما مردم دوست دارند که شبکه های آزاد غیر دولتی هم باشند که فرهنگ و سلایق گوناگون و متنوع را تبلیغ ونشان دهد.

ولذا به شبکه های بیگانه و دشمن که اغلب پر از فساد یا انحراف و مبتذل است روی می آورند.

۳۱_ ساختن برنامه ها و فیلم های و تألیف کتب مفید اخلاقی اعتقادی و دینی وعلمی، و…برای تربیت والدین و اولاد بر اساس پاکی و دین پاک تا به تدریج خانواده ها بنیادشان پاک شود و به طور خودکار به سوی نیکی ها و فیلم و سرگرمی پاک روی آورند. و توزیع کتابچه های مجانی همراه فیش های آب و برق به تمام خانواده ها

۳۲-تبلیغ نوشتاری با کمک بیلبورد و صفحات دیجیتالی و امثال ان سر چهارراه ها و در پارک ها و مدارس و مجامع عمومی برای اشاعه پاکی ها و آموزش مردم در هرجا و هر زمان.(دربازار ها، پاساژها، خیابان ها وهر جای موثر .و….)..

نتیجه و جمع بندی مطالب مربوط به دنیای مجازی و ماهواره ها :

…یکی از راهکار های بسیار مفید برای رهایی از دام های شیاطین پیدا و پنهان و انس و جن  ، توسّل دائمی به ائمه اطهار علیهم السلام و با قرآن بودن و خواندن و درک معانی و تفسیر آن است، و مرور زندگی معصومین و نیز دانشمندان و افرادی که زندگی علمی و شغلی موفق داشته اند.

برخی فکر می کنند فقط داعشی های سفیانی که سر مرد  و زن و بچه را می بُرند و انفجار های کور میان مرد م عادی انجام می دهند ظالم و خشن اند.، درحالی که آن که با پنبه سر می بُرد و فکر و احساسات و روح و آزادی های اسلامی و روان ما و فرزندانمان را نابود می کند و فرهنگ و دین و اخلاقمان را دگرگون می کند، (یعنی سایت ها وفیلم های مخرّب) به مراتب خطرناکتر و کشنده ترند، اما متأسفانه بیشتر انسان ها به دنبال لذات آنی دنیا هستند و ازآخرت و عاقبت کار غافلند.فکر می کنند اینها سرگرمی است،ا ما ناگهان در چاه می افتند.

آری دوستان عزیزم، جوانان،و نوجوانان ، بزرگترها، کوچکترها، دختران و پسرانی که هدفتان خوشبختی حقیقی و تکامل در زندگی خود و دیگران است و انسان هستید،بیایید و کمی فکر کنید و تعقّل کنید، حتماً به این نتیجه می رسید که ضررهای ماهواره ها و شبکه های مجازی و بسیاری از سایت هاو فیلم ها وچت ها و غیره از منافعشان بیشترند ولذا انسانیت انسان را به تاراج می برند.از هم اکنون تصمیم بگیرید…

[۱] تأملاتی در دین ورسانه،کمال اکبری

[۲] خانواده در قرن ۲۱ وجنگ نرم،محمد عبداللهی صفحه ۲۱

[۳] خبرگزاری فارس سال ۸۷

[۴] جنگ نرم،داوود رنجبران،نشرساحل اندیشه،سال ۸۸

[۵] خانواده در قرن ۲۱ وجنگ نرم-محمد عبداللهی صفحه ۷۰

[۶] به نقل از کتاب خانواده در قرن ۲۱-محمد عبداللهی صفحه ۳۹

[۷] به نقل از روزنامه خراسان:۱۶۸۱۶ تاریخ ۱۸/۷/۸۶

[۸] به نقل از کتاب خانواده در قرن ۲۱،صفحه ۵۷

[۹] پایگاه اطلاع رسانی www.rajanes.com

[۱۰] روزنامه شهرآرا:۷۶۷ (۹/۱۱/۹۰)

[۱۱] روزنامه خراسان:۱۸۰۵۲ تاریخ ۲۳/۱۱/۹۰

[۱۲] نهج البلاغه خطبه ۲۷

[۱۳] روزنامه خراسان:۱۸۰۳۳-تاریخ ۲۷/۱۰/۹۰

[۱۴] روزنامه خراسان،نوروزی ۱۳۹۰/۲۰۷

[۱۵] روزنامه خراسان،ش۱۷۶۳۱ تاریخ ۱/۶/۸۹(به نقل از کتاب حجاب،ذبیحی)