استت سون - آمارگیر سایت و اپلیکیشن
  • گوش دادن به همسریا دوست:

بیشتر اوقات دوست یا همسر دوست دارد درد  و دل خود را به دوستش یا همسرش بگوید ، ما باید هنرگوش دادن و ساکت بودن را داشته باشیم تا به خوبی درد های همسر  را بشنویم و او را درک کنیم، اگر ناراحت است همدل و همدردی خود را ابراز کنیم ، و اگر خوب هنر گوش دادن را یادبگیریم و با صبروحوصله مشکلات مردم را بشنویم ،به خوبی می توانیم خود یا به کمک دیگران به او کمک کنیم.

با لبخند مناسب ، وتماس چشمی (اگر محرم است)، و ابراز همدردی با چهره ، و با کلام و حرکات بدنی مناسب درجهت تأیید او و توجه کردن  به سخنان همسر یا دوست می توان نشان داد که  خوب به حرفایش توجه داریم و درکش می کنیم ،امّا  توجه داشته باشیم که از او خرده نگیریم، مچ نگیریم ،سرزنش ومسخره نکنیم.

۲-آشتی کردن:

پیش دستی در آشتی کردن پس از اختلاف  یا تفرقه یا کدورت روابط در خانواده بسیار مهم و موجب سازگاری همسران است. آشتی کردن باعث می شود که  دیوارهای بی اعتمادی میان اعضای خانواده فرو بریزد و اعتماد سازی وخوش گمانی رواج یابد.

آشتی کردن منشأ خوش خلقی و مکارم اخلاق انسان است.

پس میان افراد خانواده و حتی فامیل نباید بیش از چند روز قهر و هجران  باشد والّا قطع رحم به حساب می آید و هم در قرآن و هم در روایات معصومین علیهم السلام نکوهش شده  و لعنت خدا را به دنبال دارد.

۳-سخاوت:

به خصوص شوهر باید سخی داشته باشد و بذل و بخشش نسبت به خانمش داشته باشد تا عوامل تندخویی و بداخلاقی وبی اعتمادی ریشه کن شود و با اعطای هدایا کدورت را رفع و محبت و مودت جایگزین شود.

امیرالمؤمنین علیه السلا م می فرمایند: “خوش خلقی در ۳ چیز است:

دوری از حرام (وگناه وظلم و…)، کسب حلال ، توسعه ی اقتصادی بر خانواده”[۱]

اینها هم از عناصر مکارم اخلاق و اخلاق زیبای کاربردی است.

 

۴-شوخ طبعی:

همه ما به یکدیگر نیازمندیم .در هنگام تنش ها و چالش ها برای کاهش فشارهای روحی و عصبی خوب است در شرایط مساعد شاد و سرحال و شوخ طبع باشیم، یعنی هایمان را آشکار نسازیم و سعه ی صدر داشته باشیم و کظم غیظ یا فروخوردن خشم داشته باشیم و در مقابل خوش خلقی مان را با شوخ طبعی البته بدون طعنه وسرزنش وتمسخر وغیره اجرا کنیم تا فشار وتنش ها به صفرنزدیک شوند.

۵-یفای نقش طرف مقابل:

یعنی یکی از همسران سعی کند درد ها و مشکلات طرف مقابل را درک کند و از زبان او سخن بگوید و همدردی کند.در روایات اسلامی هم فراوان از سوی معصومین علیهم السلام مطرح شده است که : آنچه برای خود نمی پسندی برای دیگران نیز مپسند: همان گونه که دوست نداری به تو ستم شود تو هم به دیگران ستم نکنی و نیز نیکی کن به همه همان طور که دوست داری به تو نیکی کنند.این قانون اگر در تمام زندگی در منزل وجامعه با دیگران رعایت شود هیچکس به دیگری ظلم نخواهد  کرد.

۶-تقویت مثبت: ومثبت اندیشی:

قدردانی از طرف مقابل به اشکال مختلف لفظی یا عملی روابط همسران را تقویت می کند  البته برای تقویت روابط خانوادگی باید قدردانی خالص باشد بدون ریشخند یا مصنوعی. وهرگاه همسر ما عصبانی نیست وملایم بحث می کند او را تشویق ،تقدیر وتقویت کنیم.تقویت وتشویق همسر باید تنوع داشته باشد تا تأثیر مثبت وپویا داشته باشد.

۷- عشق متقابل در زندگی امیر المومنین  علیه السلام :

از مرحوم مجلسی از مناقب آورده است که امیر المومنین  فرموده است : ”  به خدا سوگند  که درهمه ی زندگی مشترک ،  هرگز بر فاطمه علیها سلام خشم نگرفته  و هرگز اورا به کاری وادار نساختم ، تا این که حضرت ، جهان را به درود گفت و مرا به دردفراق خود گرفتار ساخت.،  و او نیز هرگز به من خشم نگرفت و در هیچ کاری با من ناسازگاری  نکرد . زهرای اطهر به گونه ای بود که هر گاه به او می نگریستم غم هاو اندوه های دلم زدوده می شد. [۲]

عیاشی از پنجمین امام آورده است که فاطمه علیها سلام در زندگی مشترک با امیر المومنین کارهای خانه و تهیه ی غذا و نان را به عهده گرفته بود و شوی گران قدرش امام علی علیه السلام  کارهای خارج از منزل ، از جمله  آوردن مواد سوختی و ضروریات را انجام می داد .

۸- درک متقابل همسران ( همدردی و همیاری ) :

می دانیم که کار و اشتغال بیرون از منزل برای مردان امری ضروری است ، در عین حال مرد باید ساعاتی را در خانه و در جمع صمیمی همسر و فرزندان حضور داشته باشد .

با اعضای خانواده خود هم فکری و همدلی داشته باشد ، و دردها و مشکلاتشان را گوش کند و آنهارا درک  کرده وبه مشکلاتشان رسیدگی کند روزهای آخر هفته را با آنان بگذراند

گذراندن اوقات فراغت در کنار همسر و خانواده تفاهم و درک متقابل را افزایش می دهد ، و موجب صمیمیت و و صفا و عشق و محبت متقابل می شود . مرد  خانواده  و شوهر از اعضای خانواده پشتیبانی  کرده و مدیریت صحیح و عملی به عهده می گیرد .

اعضای خانواده به   مسئول و مدیر خانواده اعتماد پیدا می کنند ، و همه آموزش می بینند که یار و غمخوار یکدیگر باشند .  خدایی ناکرده چنانچه مرد خانواده  به آداب و فنون همیاری و همدردی با خانواده بی توجه باشد بیم آن می رود که اعضای خانواده دچار کمبود عواطف و محبت ده و به دنبال کسب محبت در بیرون خانه باشند ! .

رسول خدا صلی الله علیه و آله روزی به منزل علی علیه السلام وارد شدند و دیدند او و فاطمه سلام الله علیهما با کمک یکدیگر آرد آسیاب می کنند ؛  فرمودند : کام یک از شما خسته تر هستید ؟ علی

علیه السلام عرض کرد : فاطمه خسته تر است .  پیامبر فرمودند : دخترم برخیز تا من و علی آسیاب کنیم .  و این برای همه ما درس است تا یار و کمک همدیگر باشیم  . [۳]

برخی از مردها گمان می کنند که کار کردن مرد در خانه ، اورا سبک کرده و ارزشش را پایین می آورد ، در حالی که همیاری برای حل مشکلات  زن و فرزند بر محبوبیت مرد می افزاید و رضای خدا را در پی دارد .

درحقیقت این شخصیت و همدردی کردن مرد  و گره گشایی او ست که مدیریت  کامل مرد را به اثبات می رساند و نه پول و ثروتش .

پیامبر اسلام می فرمایند : :” کسی که که به همسر خود کمک کند ، خداوند به شماره موهای بدن او ثواب یک سال عبادت برای او می نویسد و….” [۴]

در مورد کمک و خدمت زن در منزل هم پیامبر اسلام  کلامی دارند :   ” اگر زنی در خانه شوهر  در کارهای منزل  کمک کند و خانه آرایی کند خداوند نظر لطف  به او دارد و عذاب نمی شود ” .  [۵]

و رسول خدا صلی الله علیه و آله می فرمایند :  ” زنی که ظرف آبی به دست شوهرش بدهد  ، بیش از یک  سال عبادت نماز و روزه برایش ثواب نوشته می شود . ” [۶]

یکی از راه های درک همسر و همدلی با او این است که زمانی که درد و دل می کند ،   به او توجه کنید و به او نگاه کنید تا  بتوانید اورا بیشتر درک کنید و مشکلش را حل کنید .

 

[۱] بحارالانوار،جلد ۶۸ صفحه ۳۹۴

[۲] بحار ، ج ۴۳ ، ص : ۱۳۴

[۳] بحار الانوار ، ج ۴۳ ، ص : ۵۰

[۴] جامع السعادات ، ج۲ ، ص : ۱۴۲

[۵] بحار ، ج ۱۰۳ ، ص : ۲۵۱

[۶] ارشاد القلوب ، ج۱ ، ص : ۱۷۵