استت سون - آمارگیر سایت و اپلیکیشن

. اين کار مايه ايمني نوزاد است.

  • استحباب سر تراشيدن نوزاد در روز هفتم:

تراشيدن موي سر نوزاد تا قبل از روز هفتم مستحب است و به اندازه وزن آن نقره صدقه بدهند.

اذان و اقامه در گوش نوزاد :

  • از وظايف والدين است که در گوش راست نوزاد اذان و در گوش چپ اقامه بخوانند . القاء جملات الله اکبر و اشهد ان لا اله الا الله و اشهد ان محمدأ رسول الله ( صلي الله عليه و آله ) و غيره آثار و برکات معنوي فراوان دارد.، شياطين را از بچه دور کرده و او را مصونيت مي دهد

از پيامبر نقل است که اگر اذان و اقامه در گوش نوزاد خوانده شود بچه از بيشتر بيماري هاي کودکان در امان است. از جمله  از بيماري غش و صرع.

  • برداشتن کام نوزاد با تربت امام حسين عليه السلام :
  • از سنن رسول خدا و ائمه اطهار عليهم السلام برداشتن کام نوزاد يا ماليدن تربت سيد الشهدا به کام يا سقف دهان نوزاد استوليمه دادن براي سلامتي نوزاد و اطعام
  • عقيقه کردن:از سنت هاي زيباي رسول الله صلي الله عليه و آله آن است که پس از تراشيدن موي سر نوزاد گوسفندي عقيقه کنند و بين فقرا و دوستان و همسايه ها تقسيم کنند.

پيامبر اسلام فرمودند: ” هر کودکي با عقيقه بيمه مي شود.”[۱]

از امام جعفر صادق نقل است که حتما براي سلامتي کودک ، گوسفند عقيقه کنيد تا خون ريخته شود در راه خدا و اطعام داده شود .

البته دعايي هم دارد که در مفاتيح موجود است .

  • انتخاب نام خدا پسندانه براي دختر و پسر:

بهترين نام ها نام ائمه است مثل : محمد ، علي ، حسن ، حسين ، فاطمه ، زهرا ، زينب ، خديجه ، رقيه ، عبدالله ، ام کلثوم ، موسي ، رضا ، مهدي ، هادي ، القاب حضرت زهرا سلام الله عليها و…

  • بوسيدن فرزندان :

بغل کردن ، نوازش کردن ، بوسيدن و فشردن نوزاد از سنت هاي حسنه پيامبر اسلام است.[۲]

 

 

احترام به کودکان :

فرزند شما در هر سني باشد ، براي خودش نياز به حرمت گذاري و تکريم شخصيت دارد. والدين با حرمت گذاري به کودک او را با عزت نفس و اعتماد به نفس تربيت مي کنند. والدين کودک را تحسين کنند و از هر گونه تحقير و تمسخر و به رخ کشاندن عيوب بپرهيزند.

روح کودک و حتي نوجوان و جوان بسيار تحريک پذير و چون گل ظريف است. بخصوص دختران ،. لذا والدين توجه داشته باشند هرگز با درشتيبا بچه ها  سخن نگويند.، بسيار ملايم و با محبت برخورد کنند تا حرفشان به دل فرزندشان بنشيند و مؤثر افتد.

پيامبر اسلام فرمودند : ” اکرموا اولادکم و احسنوا آدابهم يغفر لکم “[۳]

فرزندان خود را احترام کنيد ، و آدابشان را نيکو گردانيد تا مورد رحمت و بخشش خداوند قرار گيريد.

پيامبر حتي در حال نماز که کودکان به پشتشان مي آمدند و بازي مي کردند ، رعايت حال کودکان را مي کردند.

توجه کنيد که حتي اگر کودکان به مساجد آمدند آنان را از صف جماعت بيرون نکنيد تا نماز را دوست بدارند و حرمتشان حفظ شود.

سلام کردن به کودکان :

از سنت هاي پاک پيامبرمان سلام کردن به کودکان و کوچکترها است.

پيامبر اسلام صلي الله عليه و آله فرمودند : “چند چيز را تا لحظه مرگ ترک نمي گويم يکي از آنها سلام گفتن به کودکان است.تا اين رفتارها ميان مسلمين سنت گردد.”

[۴]

مشاوره با کودکان :

از نمونه هاي بارز احترام و تکريم کودک بخصوص از اوايل نوجواني و سنين ۱۲ سال ببعد مشورت کردن با کودکان و نوجوانان است و نظر خواهي از آنها.

با مشورت خواستن از کودک و نوجوان استعدادهاي نهفته آنان آشکار و پويا مي شود.

زمينه سازي تربيت اجتماعي و فرهنگي کودک و نوجوان:

استعدادهاي زياد و خوبي در نهاد کودکان نهفته است که بايد والدين آنها را پرورش دهند.

براي مثال اگر کودکي با آموزش و تلاوت قرآن ، آن را خوب و زيبا تلاوت مي کند يا مشاعره و شعرخواني و سخنراني خوب دارد، بايد به او ميدان داد تا در جمع قرآن بخواند و در نشست ها شعر يا سخنراني کند و خلاصه استعدادهاي خوب کودک خود را بروز و رشد دهند.

دعاي والدين در حق اولاد:

والدين همواره بايد براي تکامل و تربيت فرزندانشان دعا کنند و گاهي نماز اولاد بخوانند که ساده ترينش دو رکعت نماز در رکعت اول حمد و سوره قدر و در رکعت دوم حمد و سوره کوثر است. و دعا براي فرزندان بکنند.و  گاهي دعاي امام سجاد در حق فرزندان را بخوانند .

۱-اصل آگاهي و معرفت :  چنانچه کودک سوال هايي مي کند بايد تحقيق کنيم يا بخوانيم و پاسخ  مناسب بدهيم. بايد تصور زيبا از خالق يکتا به کودک بدهيم . از زندگي پيامبران و ائمه اطهار عليهم السلام به کودک آموزش دهند و برايش کتب و قصه و شعر بخوانند.

۲- اصل شور و احساس مذهبي  در کودک : کودک را به اجتماعات مذهبي ، مراسم جشن و سوگواري  اولياء خدا ببرند. و مداحي ائمه  معصومين را بشنود تا عواطف و احساسات  مذهبي اش تحريک شود.

۳- اصل رفتار الگويي مربي:  با اخلاق زيبا و نرم خويي  و مهرباني احکام  حلال و حرام را آموزش دهند. پيامبر خدا ابتدا خودشان به  کودکان سلام مي کردند تا بچه ها سلام کردن را ياد بگيرند. پدر و مادر و مربيان بايد از لباس و عبادت ، معاشرت ، ظاهر و باطن و همه کارشان رنگ ديني داشته باشد تا کودک ياد بگيرد

 

[۱] کنز العمال – ج ۶ – ص ۴۳۱

[۲] کتاب حقوق فرزندان در مکتب اهل بیت – محمد جواد طبسی – ص ۴۰ به بعد

[۳] وسایل الشیعه – ج ۵ – ص ۱۹۵

[۴] مجموعه ودام – ص ۳۵۹