استت سون - آمارگیر سایت و اپلیکیشن

زن گلی است لطیف و با طراوت ( المرأه ریحانه و لیست بقهرمانه ) جایگاه امن و آسایش گل در گلستان خانه و خانواده است.

اشتغال و بیرون رفتن زن از محیط خانواده جداشدن گل از گلستان است و موجب آسیب پذیری روح لطیف او می شود.

آسیب های اشتغال زنان خارج از خانه

  • محرومیت دیداری ، کلامی ، عاطفی فرزندان و تربیت صحیح آنان و مبتلا شدن فرزندان به بیماری های روانی یا عقده کم محبتی و رفتار ناپسند نسبت به والدین می شود.
  • جریحه دار شدن احساسات و عواطف روحی مرد به علت داشتن غیرت از قرار گرفتن همسرش در کنار نامحرمان
  • بی نظمی و آشفتگی وضع منزل ، شوهرداری ، بچه داری ، پخت و پز و…
  • تضعیف امنیت و عفاف و حیای زن
  • سلب امنیت اجتماعی به خاطر برداشته شدن حریم حجب و حیا از مرد و زن ، اختلاط محرم و نامحرم و بروز مفاسد اخلاقی
  • افزایش درصد بیکاری جوانان و مردان و عدم تأمین مخارج زندگی ، و لذا شیوع ناهنجاری ، اعتیاد ، دزدی و دیگر معضلات اجتماعی …
  • فروپاشی کانون گرم خانواده ها به خاطر اختلاط زن و مرد و گفتگوی غیر سالم و هوس انگیز که عواقب بد دارد.

پیامبر اسلام صلی الله علیه و آله فرمودند : “زن اگر خوب خانه داری و شوهر داری کند ، شوهرش از او راضی باشد و محیط خانه اش به کدورت آلوده نشود ، اجر و ثوابش برابر با جهاد ، حج و شرکت در اجتماعات مذهبی می باشد.”[۱]

باز هم از رسول خدا صلی الله علیه و آله در مورد وظایف زن و مرد :

“حضرت زهرا سلام الله علیها وظایف داخل خانه را انجام دهد و علی علیه السلام کارهای خارج از خانه را به عهده بگیرد. حضرت زهرا پس از این تقسیم بندی فرمودند :تنها خدا می داند که من تا چه حد مسرور شدم از این که پدر بزرگوارم تماس و ارتباط با مردها و بیرون از منزل را از عهده من برداشت.”[۲]

اما با کمال تأسف می بینیم که در جوامع اسلامی زنان به نام آزادی و برابری با مردان ، انواع کارهای مخصوص مردان را هم انجام می دهند و حتی مهندسی برق ، معماری ، کارهای اداری ، رانندگی اتوبوس و کارهای سخت دیگر.

درباره فلسفه حجاب زن و عفت و حیای زن و آثار مثبت آن در کلام قدسی رسول اکرم صلی الله علیه و آله درباره وظایف زنان بیشتر بدانیم :

محدث بزرگوار نوری طبرسی رحمه الله علیه در کتاب مستدرک الوسائل می نویسد: حولاء بانویی بود که در زمان پیامبر اکرم صلی الله علیه و آله زندگی می کرد. پیامبر اکرم درباره وظایف زنان به او سفارش هایی کردند.

” ای حولاء هر زنی که بدون اجازه شوهرش از خانه خارج شود خداوند او را لعنت می کند.

ای حولاء سوگند به پروردگار هر زنی که در خارج از منزل خود را در معرض دید نامحرمان قرار دهد و خودنمایی نماید ، خداوند روز قیامت در بیابان های هولناک جهنم او را می افکند و در میان موج های بلند آتش زیر و رو می شود.

ای حولاء بر زن واجب است در سود و زیان و در سختی و آسایش شوهر صبر کند همانطور که همسر ایوب در برابر مشکلات طاقت فرسا و بلاهای ایوب صبر کرد .

ای حولاء زینت و آرایش خود را برای غیر شوهرت آشکار نکن . برای زن جایز نیست زینت های خود ( و صورت آرایش کرده ) را برای غیر شوهرش آشکار کند ، فرشتگان خدا او را نفرین می کنند.

ای حولاء بسیاری از اهل جهنم از زنانند ، بخاطر کفران نعمت الهی ، چون بر شوهرانشان را می گفتند ما از شوهرمان خیری ندیدیم.

ای حولاء زن بهنگام حضور شوهرش به او و اموالش خیانت نکند و در غیبت او آبرویش را حفظ کند و در منزل شوهر با صداقت زندگی کند. زینت و آرایش فقط برای شوهرش باشد. نمازش را بخواند. اگر چنین کند ، روز قیامت به صورت دختری زیبا و نورانی محشور می شود.

ای حولاء در غیاب شوهرت خود را خوشبو نکن . ای حولاء اگر شوهر سخن تندی به همسرش گفت و زن تحمل کرد ، خداوند برای هر کلمه ای که تحمل کرده اجر و ثواب شخص روزه دار و مجاهد فی سبیل الله می دهد.

ای حولاء سوگند به پروردگار زن در دوران بارداری رحمت پروردگار بر او سایه می افکند و خداوند برای هر لحظه درد زایمان ثواب آزادی یک بنده مومن را به او می دهد. هنگامی که بچه اش را شیر می دهد برای مادر نوری در پیش روی مادرش می افروزد.

هنگامی که فرزندش را از شیر گرفت خداوند می فرماید:  ” ای زن تمام گناهان گذشته تو را بخشیدم ، خداوند تو را رحمت کند و….” [۳]

رسول خدا فرمودند: ” خدا لعنت کرده زن هایی را که همچون مردان لباس می پوشند و خود را شبیه مردان می کنند و لعنت کرده مردانی را که خود را شبیه زنان می کنند و لباس زنان را می پوشند.”[۴]

تفسیر یک بانوی تازه مسلمان شده فرانسوی درباره ارزش حجاب : ” دکتر صبور اردوبادی از خانم خارجی تازه مسلمان شده می پرسد : چگونه شد که شما یکباره عادت عمومی بی حجابی کامل را رها کرده و به حجاب کامل تن دادید؟

او گفت : من در زیر چادر و حجاب کامل احساس آرامش و امنیت می کنم ، و از اینکه از نگاه های مردان مصون هستم شکرگزار خداوند هستم. درک می کنم که چرا پیامبر اسلام حجاب را برای زنان تجویز کرده است. از وقتی که حجاب را انتخاب کرده ام از آزار و مزاحمت های خیابانی بوالهوسان در امانم. اگر یک زن بر فطرت پاک خودش باشد از آلودگی ها دور می ماند و نخواهد گذاشت اعضای بدنش رایگان در معرض دید مردان باشد و آنها را تحریک کند.

ضمنأ حجاب هم زنان و هم فکر مردان را از اضطراب ها و دلهره ها و حواس پرتی ها نجات می دهد و همه را به کار و تلاش مثبت وا می دارد.”[۵]

امیرالمومنین علیه السلام درباره ارزش حجاب فرمودند: ” زنان را در پرده حجاب و پوشش نگاه دار تا نامحرمان را ننگرند ، زیرا سخت گیری در حجاب سلامت و پاکدامنی آنان را استوارتر می سازد ، آوردن دوستان غریبه به خانه خطرناک تر است از بیرون رفتن زنان از منزل ( بیگانه را به حریم منزلت راه نده ) اگر می توانی کاری کنی که زنان غیر تو را نشناسد. کارهایی را که فوق طاقت زن است به او وامگذار ، زیرا زن گُل است و نه قهرمان و کار فرما ( نباید بدست آوردن مال و تأمین مخارج زندگی را به عهده زنان

[۱] اسد الغابه – ج ۵ ص ۳۹۸

[۲] مستدرک الوسائل – ج ۱۴ ص ۱۸۲

[۳] مستدرک الوسائل – ج ۱۴ ص ۲۳۸

[۴] نهج الفصاحه ص ۳۵۲

[۵] نگاه پاک زن – دکتر احمد صبور اردوبادی ص ۳۴۱