استت سون - آمارگیر سایت و اپلیکیشن

بسم الله الرحمن الرحیم

احمد اسماعیل البصری کیست؟ :

احمد بن اسماعیل در شهر بصره در جنوب عراق متولد شد و تحصیلاتش را تا مهندسی معماری ادامه داد .
او از طایفه همبوش از طوایف البوسویلم است . در اواخر سال های حاکمیت صدام با برخی از باقی مانده های رژیم بعث عراق تشکیلات وسیعی در مناطق نجف ، کربلا ، ناصریه و بصره به راه انداخت ، و در زمان کوتاهی با حمایت های سرویس های غربی تشکیلات خود را تا اروپا به پیش برد.
او مدعی است حدود سال ۲۰۰۰ میلادی در سن ۲۹ سالگی به امر امام مهدی !! به نجف هجرت کرده و مامور است تا مدیریت حوزه نجف را تغییر دهد .!!!.
سال ۱۳۸۱ شمسی ادعا کرد امام مهدی علیه السلام به او امر کرده است که نیابت خود را علنی سازد و از مراجع شیعه برای خود یا امام بیعت بگیرد!!. بزرگان حوزه نجف مخالفت خود را با این جریان ساختگی اعلام کرده و علیه او کتاب ها نوشته شد.
پیروان احمد البصری با عنوان انصار المهدی فعالیت خودرا با استفاده از فضای مجازی ونیز چاپ مستندها و شرکت در نمایشگاه و همایش ها شروع کردند.
مبلغین احمد بصری از ۳ شیوه کلی استفاده کردند :
۱-سوق افراد به خواب و ایمان به حسن البصری از طریق خواب دیدن
۲-استفاده از استخاره
۳-بیان و جعل احادیث از طریق تحریف آنها و گزینش فرازهایی از احادیث .
او ادعای بابیت کرد یعنی مردم از طریق او باید به امام زمان برسند !!.
شباهت با فرقه قادیانی
جریان احمد الحسن، شباهت فراوانی با فرقه قادیانی (احمدیه) دارد. احمد الحسن بصری، مدعی مهدویت در عصر معاصر از رؤیت امام عصر در خواب به رؤیت امام در بیداری و از آن به بابیت امام که نوعی دیگر از یمانی بودن است، رسیده است. و به تازگی مبلغان این جریان چهره‌ای از احمد الحسن معرفی می کنند که کاملا مطابق با امام زمان و حضرت قائم است. یعنی به مرور مطابق فرقه قادیانی، در حال انتقال کارکردهای امام زمان (عج) به احمد الحسن هستند. مشابه همان مسیری که فرقه قادیانی در جذب افراد ساده لوح پیمود.
شباهت با فرقه وهابیت
وجوه اشتراکی بین جریان احمد الحسن و وهابیت نیز وجود دارد که حداقل آن دشمنی آنان با مرجعیت شیعی، فقهاء و عالمان دینی شیعه می باشد. بویژه با مرجع نستوه و مبارز عالیقدر شیعه، آیه الله سیستانی، بیشترین دشمنی را ابراز می کنند. و هرکسی با عقاید و آراء این جریان مخالف باشد، او را تکفیر کرده و از اقسام ترفند و حیل، حتی گاهی سحر و جادو، سعی در اشاعه و ترویج جریان باطل خویش، دارند.

شباهت با فرقه بهائیت
مهم‌ترین ابزار تبلیغی جریان مدعی یمانی، همچون بهائیت، استفاده از فضای وب و اینترنت و سوء استفاده از احساسات پاک جوانان، است. زیرا عموما جوانان مذهبی، وارد سایت ها و تالارهای گفت‌و‌گوی مذهبی به اسم امام زمان (عج) می‌شوند در حالیکه برخی از این سایت ها و تالارها، متعلق به جریان احمد الحسن و پیروان وی می باشد. شاید هیچ وقت حرفی از احمد الحسن در سردر این تالار‌ها نیز نباشد. از طرفی، اطلاعات جوانان نیز در بحث مهدویت، اطلاعات تخصصی نیست و از سر شوق و اشتیاق، گاهی جذب شده و فریب می خورند. جریان مدعی یمانی، با رعایت یک سری اصول اخلاقی همچون جریان بهائیت و مسیحیت تبشیری، و بدین وسیله، جوانان را جذب و پس از آن ادعاهای واهی خود را مطرح می‌کنند.

علامه مجلسی در بحار الانوار به نقل از کتاب ” الغیبه” شیخ طوسی ۷ نفر را که در عصر غیبت ادعای سفیر بودن و نیابت و بابیت ( دربانی) حضرت مهدی کرده اند نام میبرد.

۱ – ابا محمد حسن شریعی :
از اصحاب امام حسن عسکری بود و نخستین کسی بود که در عصر غیبت به دروغ ادعای بابیت و واسطه گری بین شیعیان و امام عصر علیه السلام کرد. از ناحیه مقدسه امام زمان توقیعی در مورد بیزاری از او و لعن او صادر شد.
۲ – محمد بن نصیر نمیری :
از اصحاب امام حسن عسکری علیه السلام بود و پس از شهادت حضرت ادعای نیابت و بابیت امام مهدی کرد و کارش به الحاد و کفر رسید و ادعای نبوت و ربوبیت !!کرد ، بازهم از ناحیه امام عصر علیه السلام توقیعی در مورد بیزاری و لعن او صادر شد.
۳ – احمد بن هلال کرخی :
از اصحاب امام حسن عسکری بود و وکالت خاص محمد بن عثمان را منکر شد و از ناحیه امام مهدی علیه السلام توسط ابوالقاسم حسین بن روح وکیل امام زمان برای بیزاری از او توقیعی صادر شد.
۴ – ابو طاهر محمد بن علی بن بلال :
در عصر غیبت صغری و محمد بن عثمان وکیل امام زمان میزیست و سهم مبارک امام علیه السلام نزدش بود و به محمد بن عثمان نداد. او ادعای وکالت و نیابت امام عصر کرد. توقیعی از ناحیه امام زمان در مورد لعن و بیزاری از او صادر شد.
۵ – حسین بن منصور حلاج:
ادعای بابیت و وکالت خاص از طرف حضرت مهدی علیه السلام کرد . پسر منصور حلاج به قم رفت و به عالم شیعه علی بن بابویه قمی ( متوفای ۳۲۹ ه.ق. ) نوشت که : ” من وکیل و رسول امام زماه هستم :!!. علی بن بابویه نامه اورا پاره کرد و اورا از قم بیرون کردند . او می گفت خدا در وجود من حلول کرده است . !!بالاخره به دستور مقتدر عباسی و فتوای علمای عصر در بغداد به دار آویخته شد .
۶- ابو جعفر ابن ابی العزاقر :
نام اصلی اش محمد بن علی شلمغانی است. کارش به الحاد و کفر و انحراف رسید . او ادعا کرد که روح رسول خدا در کالبد محمد بن عثمان است . ادعای بابیت و تقرب نزد امام زمان کرد !!.
سر انجام توقیعی از سوی امام زمان علیه السلام توسط حسین بن روح در مورد لعن و بیزاری از او صادر شد .
۷-ابو بکر بغدادی :
نامش محمد بن احمد بن عثمان معروف به ابوبکر بغدادی برادر زاده محمد بن عثمان بود، به دروغ ادعای بابیت و وکالت امام زمان کرد و سر انجام اورا کشتند.
برخی از ادعاهای احمد البصری :
۱-خودرا با ۴ واسطه فرزند حضرت مهدی معرفی کرد!!.
۲-خودرا یمانی دانسته که وظیفه زمینه سازی برای ظهور حضرت دارد!.
۳-خودرا دارای عصمت و علم و میراث اهل بیت میداند!.
۴-خودرا یکی از ۳۱۳ یاران حضرت مهدی میداند.
۵-خود را صاحب بیرق رسول خدا میداند زیرا روی پرچمش نوشته ( البیعه لله )!! .
۶-تقلید از مراجع را جایز نمی داند . ( همه باید با او بیعت و اقتدا کنند !!) .
۷-از جمله ادله مشروعیت خود را خواب و استخاره بیان میکند!!.
۸-نماد جریان احمد حسن البصری ( یمانی ) یک ستاره ۶ پر اسرائیلی به نام داوود است !!.

احمد البصری با ضیاء عبد الزهراء الگرعاوی گروهی به نام ” جند السماء ” درست کردند و می خواستند در سال ۱۳۸۵ ش. روحانیون نجف را به قتل برسانند ، ولی ارتش عراق در حوالی نجف جند السماء را نابود کردند.

سوال ها و شبهاتی که دجال بصره احمد اسمعیل البصری باید پاسخ دهد :

۱-تو که ادعا میکنی فرزند حضرت مهدی هستی و عصمت و علم اهل بیت را داری معجزاتت را نشان بده .
۲-چرا ستاره اسرائیل را به عنوان نماد خود انتخاب کرده ای ؟ چرا ضد اسرائیل سخن نمی گویی ؟
۳-چرا علمای شیعه را دشنام میدهی و می خواهی آنان را بکشی ؟
۴-چرا هرگز علیه وهابیت و مزدوران آنان که مردم عراق و سوریه را میکشند موضعی نداری ؟
۵-چرا از مناظره و مباهله با علمای شیعه فرار میکنی ؟
۶-چرا با صدای خودت قرآن نمی خوانی ؟
۷-ادعا داری که خواب و استخاره دلیل شرعی هستند ، اگر علمای شیعه استخاره گرفتند و جواب آمد که تو دشمن خدا هستی آیا می پذیری ؟
۸-امام مهدی علیه السلام و فرزند او هرگز شکست نمی خورند اما تو در بصره و ناصریه و نجف شکست خوردی و یارانت را به کشتن دادی .
۹-تو چگونه امام و فرزند امام هستی که قادر نیستی حتی به زبان فصیح عربی صحبت کنی در حالی که امام معصوم به تمام زبان های دنیا آشناست.
۱۰-اگر راست میگویی چرا مخفی شده ای ، مگر ادعا نداری که فرزند مهدی هستی و ظهور کرده ای پس چرا هیچکس تورا نمی بیند و فقط در خواب و استخاره و فضای مجازی هستی ؟ !!. .
نتیجه :
مدعیان مهدویت چه آنها که قبلا ادعا کرده اند و چه آنها که تا قبل از ظهور حضرت مدعی مهدویت یا بابیت می شوند ، همگی به علت ضعف های اساسی و بینشی محکوم به فنا هستند ، و ظهور امام زمان با تسلط بر تمام جهان و غلبه عملی بر تمام ایدئولوژی ها محقق میشود.

احمد الحسن یمانی کیست ؟
مدتی کوتاهی از عمر فرقه ای جدید به نام انصار یمانی میگذرد که از هر راهی برای ضربه به اصل شیعه استفاده میکند اما خلاصه ای کوتاه : فرقه ای منحرفه ای آمده است که که به عنوان انصار المهدی که خودشان را شیعه معرفی کرده اند ؛ درحال تبلیغ بیعت گرفتن از مردم با
مدتی کوتاهی از عمر فرقه ای جدید به نام انصار یمانی میگذرد که از هر راهی برای ضربه به اصل شیعه استفاده میکند اما
خلاصه ای کوتاه :
فرقه ای منحرفه ای آمده است که که به عنوان انصار المهدی که خودشان را شیعه معرفی کرده اند ؛ درحال تبلیغ بیعت گرفتن از مردم با یمانی از طریق اینترنت و انواع مسنجر ها در تمام نقاط جهان هستند …
جریانی که تحت عنوان احمدالحسن الیمانی وصی و فرستاده امام زمان علیه السلام در اواخر سالهای حاکمیت صدام ملعون بروز کرد پس از سقوط اوبا کمک برخی از باقیمانده های رژیم بعث تشکیلات وسیعی را در مناطقی همچون نجف*کربلا*ناصریه وبصره به راه انداخته و مؤسس جریان شخصی به ناماحمد اسماعیل گاطع از قبیله صیامر درحدود سال ۱۹۷۳میلادی درمنطقه ای بنام هویر از توابع زبیر از استان بصره متولد شد وی درسال ۱۹۹۹میلادی از دانشکده مهندسی نجف فارغ التحصیل شده و مدتی در حوزه شهید سید محمد صدر تلمذ نمود.ضمنا بنا بر نقل موثق برادر وی از نیروهای بعثی بود …
ادعاهای واهی احمد الحسن یمانی
این فرد با این که سید نیست ، و اصل و نسب او از طایفه « صیامر » معلوم و معروف است ، عمامه سیاه پوشید ، ودر مجامع عمومی ظاهر شد. از جمله ، با توجه به فیلمی که از او گرفته شده است ، بر بالای منبر در یک مسجدی، با لباس روحانی و عمامه سیاه سخنرانی ، وادّعاهای ضد ونقیض خودش را مطرح کرده است.
از لحن کلام او پیداست که سواد پایینی دارد، وسخن گفتن به عربی فصیح برای او مشکل است. در آن سخنرانی در عین این که تصریح می کند که هیچ ادّعایی ندارد، واو یک مرد ساده از یک روستای ساده ای است، در همان زمان ادّعا می کند که ، « من مایه رحمتم برای اسلام، بلکه برای اهل زمینم ، اهل بیت (ع) هر کجا بروم، همواره با من هستند وصریحاً می گویم که خدواند مرا برگزیده است؛ صاحب نفس مطمئنه به من متصل شده، وخود صاحب نفس مطمئنه شده ام. من می خواهم شیعیان را متحد کنم از عالم و عامی؛ من آمادگی دارم حقایق را برای همه روشن کنم ، وبه صورت سیاه وسفید نشان دهم. خدا نور است وکلام او نور است. در عین حال هیچ ادعایی هم ندارم ! »

مراحل مختلف بروز جریان یمانی
ادّعاهای واهی او در طی پیامی که از طریق سایت اینترنتی خود ، با خطاب به علماء حوزه های دینی در مورخه ۲۷ شوال ۱۴۲۴ هجری قمری فرستاده بود ، از این قرار است:
در مرحله اوّل : ادّعا می‌کند که ، امام زمان (عج) را در عالم خواب به صورت مکرّر در حرم سید محمد فرزند امام هادی (ع) دیده ، او را امر به زیارت عسکریین می کند . پس از آن موفق به دیدار آن حضرت در بیداری شده ، حضرت او را نسبت به انحرافات عملی و مالی حوزه‌ها به خصوص حوزه نجف آگاه می کند، وتحت تربیت ویژه قرار می‌دهد!
در مرحله دوم : مدّعی است که ، او را امر به ورود به حوزه علمیه می کند ، ودر آن جا مأموریت به او داده که انحرافات حوزه را مطرح نماید!
در مرحله سوم : ادّعا می نماید که ، در ماه شعبان سال ۱۴۲۰ ﻫ . ق ( مصادف با ۱۳۷۸ ش)، امام زمان را برای دومین بار در حالت بیداری در کنار حرم امام حسین (ع) ملاقات کرده ، وبه دستور امام به نجف می رود ، ودعوت خود را علنی می سازد ، در این مرحله جمعی او را تکذیب می کنند؛ و او را به سحر و جنون و تسخیر اجنّه متهم می کند در پی آن به شهر خود باز می شود.
اعلان عمومی جریان یمانی پس از سقوط رژیم صدام حسین
بعد از سقوط صدام در ماه جمادی الثانی ۱۴۲۴ قمری ، احمد اسماعیل گاطع دعوت خود را علناً تکرار کرده، و تعدادی فریب حرف های او را می خورند . در ماه مبارک رمضان آن سال ادّعا می‌کند ، که از سوی امام زمان (ع) مأموریت یافته تا همه مردم زمین را مورد خطاب قرار دهد ، و آن ها را به قیام در راه حق بر علیه ظالمان دعوت کند!
وی در آن پیام تصریح می کند ، که من انتظار یاری علمای دین را ندارم . زیرا بسیاری از آنان با امام زمان (عج) با لسان وسنان جنگ خواهند کرد، چون با ظهور امام زمان (عج) بساط مرجعیت آنان درهم پیچیده می شود؛ ومقصود از اوثان واصنام ( بت ها ) همان علما هستند.
مغالطه عجیب در طرح برخی از روایات توسط یمانی
وی برای اثبات مدّعای خود به چند دلیل استناد می کند:
دلیل اول: خواب هایی که اشخاصی درباره او دیده اند ! و این علاوه بر خواب هایی که خود دیده بود!
دلیل دوم: اخبار از حوادث آینده مثل سقوط صدّام!
دلیل سوم: آمادگی برای مناظره با علمای اسلام ، یهود و مسیحت!
دلیل چهارم: آمادگی برای مباهله با علمای شیعه وسنی و یهودی ونصرانی!
بدیهی است که به اصطلاح ادلّه فوق صرف ادّعا است . خواب هم بر فرض صحّت حجّت شرعی نیست.
وی در پایان پیام خطاب به مردم عراق ، این‌چنین می گوید: پدرم امام زمان (عج) را برای اهل زمین فرستاد ومن دعوتم را در بین شما آغاز کردم، در حالی که جبرئیل و میکائیل مرا تأیید و نصرت می دهند، من از شما طلب نصرت می کنم. اگر نصرتم دادید فبها ، والّا سابقه پدران شما روشن است. اگر مرا خذلان کنید، صبر خواهم کرد همان گونه که مسلم بن عقیل صبر نمود . من بزودی از میان شما خواهم رفت، ای باقیمانده های قاتلان حسین! اگر می خواستم، شمر و شبت این زمان را معرفی می کردم.
من اخبار شما را به پدرم محمد بن الحسن خواهم رساند؛ در آینده به همراه او، که جز شمشیر ، چیزی را به شما ارائه نخواهد داد، باز خواهم گشت .
وی در سایت اش با امضای سید احمد حسن وصی و رسول امام مهدی (عج) ، در مورخه ۲۱ / ربیع الثانی ۱۴۲۶ هجری قمری مصادف با ۹ / ۳ / ۱۳۸۴ شمسی به صورت سؤال وجواب پیامی را منتشر می کند . در آن پیام با این که مدعی فرزندی امام زمان (عج) و هاشمی بودن شده است ، یمانی بودن خود را این گونه توجیه می کند که : مکه از تهامه است وتهامه از یمن ، پس محمد وآل محمد(ص) همگی یمانی هستند!
از این رهگذر احادیثی را که درباره مدح یمانی ، واین که پرچم او پرچم هدایت است، وارد شده ، بر خود تطبیق می کند . در آن مصاحبه ادّعای عصمت هم می کند.
مدّعی جریان یمانی به احادیثی که علامه مجلسی در باب « خلفاء المهدی صلوات الله علیه واولاده وما یکون بعده » در ج ۵۳ بحار الانوار آورده است ، تمسّک می کند . طبق یکی از آن احادیث ، پیامبر(ص)به دوازده امام معصوم شیعه وصیت می کند ، وبعد از ذکر امام زمان(عج) می فرماید : « ثم یکون من بعده اثنا عشر مهدیّاً فاذا حضرته الوفاه فلیسلّمها الی ابنه اول المهدییّن … ».
مدّعی ادّعا می کند که او مصداق همان اوّل المهدیین و فرزند امام زمان (عج) است !در حالی که امام زمان هنوز نیامده وفوت نشده ، وصیّ او ظهور کرده است!
در پیام دیگری که طرفداران وی با امضای انصار المهدی ، در مورخه ۱۱ ماه رمضان ۱۴۲۷ ق ، از نجف خطاب به مقام معظم رهبری فرستاده اند ، چنین آمده است: « الی السید علی الخامنه ای! السلام علیکم ورحمه الله وبرکاته … » در آن پیام از مقام معظم رهبری تقاضای قرائت این پیام ودادن جواب به آن را کرده . وادلّه حجیّت ادّعایی احمد بن الحسن را مطرح می‌سازند. از جمله همان حدیث وصیّت وخواب ها ومناظره ها و مباهله را مطرح می کنند.

………………
احمد بن اسماعیل گاطع
زاده ۱۹۶۸ (۴۸–۴۹ ساله)
ملیت عراقی
شهر زادگاه بصره، عراق
احمد الحسن با نام اصلی احمد بن اسماعیل گاطع[۱] (زاده ۱۹۶۸ میلادی) در منطقه‌ای بنام هویر از توابع زبیر از استان بصره و رهبر فرقه اخرالزمانی[۲][۳] و رئیس سازمان تروریستی[۴] منهدم شده انصارالمهدی در سال ۲۰۰۸ است. دو برادر وی هجده سال در حزب بعث و در ارتش عراق در زمان حکومت صدام در عراق بوده‌ است و خود وی به دلایل نامعلوم در دهه ۹۰ مدتی را در زندان گذرانده‌است.[۴][۵] او در سال ۱۹۹۹ از رشته مهندسی عمران دانشکده مهندسی نجف فارغ‌التحصیل شد و سپس به تحصیل درحوزه علمیه نجف پرداخت وی نه سید و نه از خاندان هاشمی است و به گفته مقامات پلیس عراق از سحر و جادو و هیپنوتیزم برای جذب مردم استفاده می‌کند.[۶] به گزارش الشرق الاوسط وی در سال ۲۰۰۴ ادعاهایش را آغاز نمود.[۷] وی ضمن آشنا شدن با حیدر مشتت (حیدر مُشَتَّت المُنشِداوی) به همراه وی ادعاهایی پیرامون سید یمانی بودن براه انداختند اما مشخص نکردند که کدامیک ادعای سید یمانی بودن را بر عهده گیرد. پس از یک سال تصمیم ان دو بر آن شد که احمد الحسن سید یمانی و حیدر مشتت شاهدش باشد. چندی بعد حیدر مشتت خود را یمانی خواند و احمد حسن را دروغگو خطاب کرد. این دو ادعااهایشان را بطور مستقل دنبال کردند و همزمان با تداوم اختلافات بین طرفین حیدر مشتت ترور شد و به قتل رسید. هوادانش قتل وی را بر عهده حامیان احمد الحسن می‌دانند.[۸] احمد الحسن از این مرحله به بعد عنوان شیخ را حذف کرده و ادعای سید بودن را مطرح ساخت.[۸] حامیان احمد الحسن در سال ۲۰۰۸ در نواحی بصره و ناصریه شورشی را در دو استان آغاز کردند و خود را «انصار المهدی» نامیدند که صدها کشته و مجروح بجا گذاشت و بی‌حاصل خاتمه یافت.[۹][۱۰] با ناکام ماندن این شورش احمد الحسن کشته یا ناپدید و حامیانش ضمن ادامه دادن تبلیغ برای وی همزمان سعی کردند با نوشتن جزواتی در تأیید او مبارزه را به عرصه کلامی بکشانند و ادعاهای وی را زنده نگه دارند.[۸]

احمد الحسن از ستاره داوود که نه در تورات و انجیل یا قرآن عظیم بلکه در فرقه‌ها و جادو گری مورد استفاه است؛ بعنوان بخشی از نماد گروهش استفاده می‌کند.[۶]
یکی از برادران وی در زمینه انرژی هسته‌ای تحصیل کرده و دستیار ژنرال حسام محمد امین در دوران صدام بوه است. ژنرال حسام محمد امین نفر ۱۳ از لیست افراد تحت تعقیب آمریکا بود و ادعا می‌شود در توسعه تسلیحات موشکی صدام نقش داشته‌است و پس از مدتی توسط آمریکا دستگیر شد. برادر دیگر الحسن نیز با درجه سرهنگی در ارتش صدام خدمت می‌کرده‌است.[۴]
گسترش گرایش به مهدویت در عراق[ویرایش]
وضعیت عراق پس از چند دهه دیکتاتوری صدام و مداخلات خارجی به وضعیت این منطقه در دوران قرن ۱۹ و ستم عثمانی و قاجار و مداخلات استتماری روس و انگلیس همانند شده‌است. گرایش به مهدویت و منجی چه در میان اهل سنت و چت اهل تشیع به شدت گسترش یافته اما فقر شدید فرهنگی و سیاسی زمینه مناسبی برای سوءاستفاده از این موضوع فراهم ساخته‌است به نحوی که در طی یک دهه چندین نفر با ادعاهای مربوط به مهدویت پیدا شدند.[۱۱]
رسول جعفریان معتقد است نوشته‌های محمد صدر پیرامون مهدویت در زمینه سازی این گرایش مؤثر بوده‌است شاید هم دولت عراق نفوذی‌های حزب بعث را وارد حوزه کرده‌است چنان‌که مدعیان مهدویت در عراق خود چنین اتهاماتی به یکدیگر وارد می‌کنند.[۱۲]
پس از سرنگونی صدام سه جریان عمده که خود را به مهدویت پیوند می‌زدند در عراق پدید آمد. جیش المهدی به رهبری مقتدی صدر، جند السما به رهبری ضیا عبدالزهرا و آخرین آن انصار المهدی به رهبری احمد الحسن. انصار المهدی به رهبری مقتدی صدر ادعای خاصی پیرامون مهدویت مطرح نکرد و پس از چندی درگیری با نظامیان خارجی مستقر در عراق از جمله نبرد نجف در ۲۰۰۴ منحل شد. اما جندالسما مدعی مهدویت عبدالزهرا بوه و سال ۲۰۰۸ برای حمله به شهر نجف در روز عاشورا برنامه‌ریزی کرهد بودند که پیش از آغاز، عملیات لو رفته و توسط آمریکا و ارتش عراق سرکوب شد و رهبر آن نیز کشته شد. احمد الحسن که خود مدتی در جیش المهدی به رهبری مقتدی صدر فعالیت کرده بود سال ۲۰۰۸ در بصره و نصریه شورش کردند که با بجا گذاشتن صدها کشته و مجروح از طرفین درگیر یخاتمه یافته و از آن هنگام رهبر فرقه رویت نشده‌است. برخی ممعتقدند که احمد الحسن کشته شده و برخی معتقدند که به خارج از عراق گریخته‌است.[۴]
ادعاهای وی بطور خلاصه چنین دسته‌بندی شده‌است:[۱۳]
۱٫ وی مدعی است که با چهار واسطه فرزند حجه ابن الحسن امام دوازدهم شیعیان است در حالیکه در منابع موثق شیعه چیزی دربارهٔ ازدواج و فرزندان امام دوازدهم شیعیان مطرح نشده‌است.
۲٫ او در عین حال مدعی مهدویت نیز هست و با طرح این ادعا که پس از امام مهدی ۱۲ مهدیدیگر که همگی قایم هستند خواهند آمد وو وی خود را اولین آنان می‌داند.
۳٫ وی مدعی است که امام سیزدهم است.
۴٫ وی خود را وصی امام مهدی دانسته و مدعی است که بزودی جانشین ایشان خواهد شد.
۵٫ وی در عین حال مدعی سید یمانی بودن است.
وی مدعی است که سید یمانی و از فرزندان امام زمان است. در باور شیعه دوازده امامی به عنوان یکی از علائم قطعی ظهور امام زمان، پیش از ظهور قیام می‌کند.[۷][۹]
وی در بصره ادعا کرد که با چهار واسطه از فرزندان امام زمان و یمانی موعود است و قرار است حکومت عصر ظهور را زمینه سازی کند. وقتی مهدی حکومت تشکیل داد و از دنیا رفت، او و یازده مهدی دیگر خلفای بعد از او خواهند شد. وی ادعای مهدیون را مطرح می‌کند و می‌گوید:
بعد از امام مهدی که حکومت ائمه تمام شد ۱۲ مهدی می‌آیند و من (احمد الحسن) مهدی اول هستم و جدم (امام زمان) حکومت را به من خواهد داد.
ابتدا احمد الحسن و حیدر مشتت که دست راست وی بود به تبلیغ وی پرداخته بودند، احمد الحسن؛ حیدر مشتت را ابتدا نائب وی می‌خواند ولی بعد با هم اختلاف پیدا کرده، یکدیگر را لعن و نفرین کردند. سپس هر دو مدعی شدند که یمانی موعود هستند. پیروان هر یک خود را انصار می‌نامند و منکر یمانی بودن آن یکی دیگر می‌شوند[۱۴][۱۵][۱۶][۱۷]
وی متهم به استفاده از جادو و سحر برای جذب عوام است، او و هوادانش بر خواب و رؤیا تأکید می‌کنند و مدعی هستند که معصومین در خواب وی را تأیید کرده‌اند، حال آنکه چنین ادعاهایی قابل اثبات نبوده و در قرون فعلی کسی اطلاع منطقی از چهره معصومین ندارد که فردی را که در خواب دیده و چیزی به گفته از معصوم تشخیص دهد و گرفتن عقیده نیز در دیانت اسلام بر خواب استوار نیست.[۱۸][۱۹]
در سایر فرقه‌هایی که پیش از این ادعاهایی پیرامون مهدویت مطرح ساخته‌اند نیز ادعای خواب‌نما شدن معصومین به شدت بکار رفته‌است از جمله بنیانگذار شیخیه که پیروانش بعدها نقش اساسی در بابیه و نهایتاً بهایت داشتند ادعاهای بسیار گزافی پیرامون خواب دیدن معصومین مطرح می‌ساخت جانشین وی سید کاظم رشتی نیز مدعی بود در پی خواب دیدن از رشت عازم یزد برای ملاقات با حسن احسایی شده‌است.[۲۰]
تا کنون کتب مختلفی در رد ادعاهای وی نوشته شده‌است:
• معروف‌ترین آن کتاب «دجال بصره» نوشته علی کورانی عاملی از متخصصین در حوزه مهدویت است که پیش از این با برخی مدعیان دیگر نیز بحث داشته‌است.[۲۱]
• کتاب «خواب پریشان: نگاهی به نقش خواب و رؤیا در جریان‌های انحرافی» توسط محمد شهبازیان.[۲۲]
• کتاب «یمانی موعود و توهم احمد الحسن» نوشته مهدی مرادیان.[۲۳]
کپی کردن دیدگاه‌های اسماعیلیه پیرامون مهدویت[ویرایش]
خلفای سلسله شش امامی فاطمیون در مصر برای اولین بار ادعای مهدویت کرده و این ادعا را در نسل خود امتداد دادند. طرفداران احمد الحسن نیز مطالب یکی از مبلغان آنان در قرون گذشته را در ابتدا جعل کرده و سپس به احمد الحسن تطبیق داده‌اند و از آن برای تولید ادعای وجود فرزندان امام مهدی بهره برده‌اند.[۲۴][۲۵]
وضعیت نامعلوم حیات[ویرایش]
از سال ۲۰۰۸ که درگیری بین هواداران وی و مخالفانش شدت گرفت به طور ناگهانی ناپدید شد. او پیش از شورش نیز بطور مستقیم با اطرافیانش دیدار نمی‌کرد بلکه از درونی اطاقی و با بلند گو ادعاهایش برای آنان خوانده می‌شد.[۲۶] انصار وی ادعا دارند که وی به خفی و غیبت رفته‌است، برخی می‌گویند به امارات گریخته و در آنجا مخفی شده‌است؛ و وجود هیچ گونه عکسی از وی در اینترنت این ادعا را تقویت می‌کند.[۲۷][۲۸]
نسب احمد الحسن[ویرایش]
وی تلاش دارد که نسب خود را به امامان شیعه برساند[۲۹] اما نسب شناسان و برخی از علمای شیعه مانند کورانی، دفتر آیت الله سیستانی و حجت الاسلام شهبازیان این نسب نامه را جعلی دانسته و در تالیفات خود شجرهٔ دیگری برای او قائل هستند.[۳۰]