استت سون - آمارگیر سایت و اپلیکیشن

آیا شیعیان دلایل عقلائی بر وجود صاحب الزمان علیه السلام دارند؟

پاسخ:

۱- ضرورت وجود و استمرار جانشین پیامبر ان و وجود هدایتگر در طول تاریخ مشهود است .

۲- پیامبر اکرم صلی الله علیه و آله در طول عمر کوتاه خود فرصت نداشتند که تمام جرئیات امر و نهی الهی را به مرد م ابلاغ کنند و آیات قرآن را تبیین نمایند و لذا برای تکمیل رسالت ایشان ضرورت وجود خلیفه بر حق و جانشین واجب بود .

۳- خداوند مقرر نموده است که برای اتمام عدالت در روی زمین و نظم امور دین و دنیای مردم می بایست رهبری معصوم راه پیامبر را ادامه دهد .

۴- عقل سلیم و علم و حکنت عالیه خداوند ایجاب میکند که نسبت به مخلوقاتش رافت و لطف داشته باشد و اگر منصب امامت ادامه نمی یافت احکام حلال و حرام و اوامر الهی ناقص می ماند .

۵- علمای موافق و مخالف اعتراف دارند از زمان حضرت آدم تا خاتم علیهم السلام هر پیامبری که رسالتش پایان می یافت برای خود وصی و جانشینی قرار می داد ، پس چگونه می شود خداوند حکیم پس از شهادت رسول خدا و خاتم النبیین صلی الله علیه و آله امت بی سرپرست بماند ؛ این مسئله از دیدگاه عقلی قابل قبول نیست [۱].

در قرآن هم در سوره بقره آیه ۳۰ این مضمون را آورده است :   (وَإِذْ قَالَ رَبُّكَ لِلْمَلاَئِكَةِ إِنِّي جَاعِلٌ فِي الأَرْضِ خليفَةً ). و چون پروردگار تو به فرشتگان گفت من در زمين جانشينى خواهم گماشت.

 

[۱] حق الیقین فی معرفه اصول الدین ، سید عبد الله شبر : ج۱ ص ۱۳۷